Problemy z zajściem w ciążę nie zawsze są skutkiem niepłodności. Często wynikają z niewiedzy na temat własnej fizjologii. Aż co trzecia kobieta nie wie, w którym dniu cyklu najlepiej współżyć, starając się o dziecko – wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii społecznej „Płodna Polka”.

shutterstock_108803456

Przy trwającym 28 dni cyklu, optymalnym momentem, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę, jest 14. dzień cyklu. Wówczas kobiecy organizm wchodzi w tzw. fazę owulacyjną. Cechuje się ona wzrostem poziomu hormonów potrzebnych do zajścia w ciążę – prolaktyny, FSH i LH. W jajniku, pod wpływem tych zmian hormonalnych dochodzi do pęknięcia dominującego pęcherzyka jajnikowego, z którego uwalnia się komórka jajowa gotowa do zapłonienia.

shutterstock_77152597

Wiek ma znaczenie

Jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na zdrowie prokreacyjne kobiety, jest wiek. Z medycznego punktu widzenia w pierwszą ciążę najlepiej zajść około 25. roku życia. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na późne rodzicielstwo, jednak przeszkodzić w tym może przedwczesna menopauza. Zdaniem większości ankietowanych kobieta może wejść w etap przekwitania między 40. a 45. rokiem życia. A jedynie 1% kobiet ma świadomość, od jakiego wieku faktycznie może wystąpić menopauza.

„Co prawda średni wiek rozpoczęcia klimakterium u kobiety występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Natomiast menopauza może wystąpić znacznie wcześniej, nawet w wieku 30 lat, a wraz z nią zanikają zdolności rozrodcze. Warto o tym pamiętać, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej kobiet decyduje się na założenie rodziny po 30. roku życia. Niektóre zmiany w organizmie zachodzą szybciej niż zazwyczaj, co może stanąć na przeszkodzie w zajściu w ciążę” – wyjaśnia dr Grzegorz Mrugacz, ekspert kampanii „Płodna Polka”.

shutterstock_250375267

Pakiet badań 

Gdy kobieta stawia na późne macierzyństwo, przed podjęciem starań o dziecko powinna poddać się dokładnym badaniom, mającym na celu skontrolowanie jej płodności. W ramach kampanii został stworzony zestaw specjalnie wybranych badań, które pozwalają zdiagnozować kobiecą płodność. Tzw. „Pakiet kobiecy” pozwala ocenić rezerwę jajników, która jest głównym wskaźnikiem potencjału rozrodczego.

Aby nie dopuścić do pojawienia się problemów z zajściem w ciążę, warto również wystrzegać się czynności, które negatywnie pływają na płodność i mogą ją osłabiać. Należą do nich stres, używki, brak ruchu, a także nieprawidłowa waga. Natomiast na poprawę zdrowia prokreacyjnego zaleca się przede wszystkim wyregulowanie gospodarki hormonalnej, prowadzenie regularnego trybu życia, aktywność fizyczną oraz stosowanie diety bogatej w witaminy z grupy B oraz witaminę E.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.