Starasz się żyć i odżywiać zdrowo? Pamiętaj o kilku zasadach! Oto kilka prostych tricków, które znacznie ułatwią ci wprowadzanie zmian nie tylko do jadłospisu.
1. Kasza i ryż nowymi ziemniakami!
Ziemniaki to najpopularniejszy dodatek do dań w polskiej kuchni. Łatwy, tani, dość uniwersalny. Jego wadą jest jednak wysoka kaloryczność (przy tradycyjnych sposobach podania) oraz ubogość w witaminy. Jego idealnym zamiennikiem są ryże oraz kasze. Brązowy ryż to bogactwo witamin i minerałów, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jest bogaty w białko, magnez oraz wapń. Dzięki temu, że jest długo trawiony, daje uczucie sytości na dłuższy czas. Kasza gryczana również zasługuje na uwagę w kuchni. Ze względu na dużą zawartość białka, aminokwasów, błonnika i minerałów jest lepsza niż ziemniak.
2. Słodkie kalorie zamień na słodkie witaminy
O pozytywnym wpływie owoców na nasz organizm wiemy od dawna. Jednak nie każdy wie, że spożywanie niektórych z nich daje ujemny bilans kaloryczny. Jedząc niskokaloryczne przekąski, nasz organizm musi spalić ich więcej, aby je strawić. Do takich produktów zalicza się ananas oraz tak popularne jabłko! Pokrojone, przetarte na mus czy w postaci suszonych chipsów, pobudzają enzymy trawienne.
Cynamon i kurkumę znamy przede wszystkim z kuchni arabskiej. Jednak te egzotyczne przyprawy znalazła uznanie również i na polskich stołach. Kurkuma, która nadaje piękny złocisty kolor potrawom, to źródło antyoksydantów, która zabezpieczają organizm przed wolnymi rodnikami. Z kolei cynamon dodawany do porannej kawy poprawia ukrwienie mózgu, wpływając tym samym na pamięć, koncentrację, a także jasność umysłu.
4. Otręby i ich wpływ na cerę oraz figurę
Nie ma lepszego źródła błonnika niż otręby owsiane. Poza nim to także bomba kwasów tłuszczowych, które wpływają na nawilżenie skóry, a także niezbędnik przy leczeniu miażdżycy. 3 łyżki dziennie to dla dorosłej osoby antidotum na zły cholesterol, wysoki poziom cukru oraz toksyny.
Żadna dieta ani suplementy nie sprawią, że nasze ciało będzie w wiecznie dobrej kondycji. Na nią zapracować musimy sami. Coraz dłuższe dni i wyższa temperatura sprawiają, że czas spędzany na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. To co? Biegniemy?