Nordic Walking zrobił ogromną karierę na całym świecie. Również w Polsce obserwujemy gwałtowny wzrost popularności tej formy aktywności ruchowej. Co sprawia, że ta prosta i wyglądająca na „niepoważną” dyscyplina zyskała już tylu entuzjastów?


Nordic Walking wykorzystuje najbardziej naturalną formę aktywności ruchowej człowieka – marsz, chód i bieg. Może go więc uprawiać niemal każdy, bez względu na wiek i poziom kondycji fizycznej. Maszerować można niemal wszędzie: w parkach, lasach, w górach, na plażach i po bezdrożach o każdej porze roku i bez względu na pogodę. Oprócz walorów sportowych i zdrowotnych, Nordic Walking daje również przyjemność z wędrowania i poznawania nowych miejsc. Istotną rzeczą, szczególnie w obliczu widma kryzysu gospodarczego, jest również niski koszt uprawiania tego sportu. Potrzebujemy tylko pary kijów… i już możemy ruszać w teren.

 

Technika marszu jest stosunkowo prosta i możliwa do opanowania przez każdego – nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji, żeby nauczyć się prawidłowo chodzić. Wystarczy kilkadziesiąt minut spędzonych z instruktorem, żeby dowiedzieć jak prawidłowo maszerować. Reszta zależy już od indywidualnych potrzeb, możliwości i determinacji w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszych efektów treningowych.

 

Najważniejszą rzeczą, która decyduje o popularności Nordic Walking, jest jego skuteczność. Ta prosta forma ruchu przynosi wręcz znakomite efekty treningowe. Dotyczy to w równym stopniu osób mniej sprawnych ruchowo oraz czynnych sportowców. Podczas marszu Nordic Walking oprócz mięśni nóg uaktywniamy górną część tułowia oraz ramiona. Poruszają się więc mięśnie zazwyczaj „bezczynne” podczas zwykłego chodu. W czasie marszu Nordic Walking pracuje nawet 90 proc. mięśni ludzkiego ciała. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. W zależności od prędkości marszu oraz od osoby ćwiczącej, Nordic Walking pochłania ok. 450 kilokalorii na godzinę, czyli prawie dwukrotnie więcej niż podczas zwykłego spaceru.

Zastosowanie kijków powoduje mniejsze obciążenie stawów i kręgosłupa. Kije pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, stabilności i równowagi. Sylwetka staje się bardziej wyprostowana, a plecy uzyskują dodatkowe wsparcie dzięki uruchomieniu mięśni grzbietu. Zaangażowanie mięśni rąk i ramion zapobiega bólom kręgosłupa i karku. Technika marszu powoduje również rotację górnej części tułowia i klatki piersiowej oraz zwiększenie ruchomości barków i łopatek. Zmniejsza się też obciążenie stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. Wszystko to sprawia, że Nordic Walking jest niezwykle bezpieczną i pro-zdrowotną formą ruchu.

 

Tekst: Jacek Dembiński

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.