Zastosowanie roślinnych komórek macierzystych we współczesnej kosmetologii uznano za przełomowe odkrycie, porównywalne do wprowadzenia kuracji antyrodnikowej.

 

Zastosowanie roślinnych komórek macierzystych w kosmetykach można bez wątpienia uznać za  rewolucyjny krok w zakresie pielęgnacji skóry. Aby zrozumieć, co zyskaliśmy dzięki temu odkryciu, warto wiedzieć, jaką rolę pełnią komórki macierzyste w ludzkim organizmie. Większość komórek w ciele człowieka może się dzielić tylko ściśle określoną ilość razy, po czym obumiera. Komórki macierzyste, nazywane też komórkami pnia (ang. stem cells), zawierają pełen materiał genetyczny i mają możliwość nieograniczonej ilości podziałów, dzięki czemu są zdolne do samoodnawiania. Dodatkowo, są to komórki niewyspecjalizowane, które mogą dać początek różnym typom wyspecjalizowanych komórek.

Z punktu widzenia kosmetologii najważniejszy jest fakt, że komórki macierzyste stanowią podstawowy czynnik w procesie odbudowy naskórka i są  kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji skóry. Widoczne oznaki starzenia takie jak zmarszczki, czy brak elastyczności skóry pojawiają się wówczas, gdy ludzkie komórki macierzyste tracą zdolność do wytwarzania zdrowych komórek potomnych. Wiąże się to z deficytem komórek naskórka, a w momencie, gdy w naszym organizmie występuje ich brak, skóra powoli traci m.in. naturalną zdolność do regeneracji. Aby temu zapobiec, naukowcy podjęli trud znalezienia odpowiedników komórek macierzystych wśród roślin, które wciąż stanowią dla kosmetologów prawdziwą skarbnicę składników. I tym razem poszukiwania zakończyły się sukcesem. Badania laboratoryjne w dziedzinie inżynierii genetycznej wykazały, że roślinne komórki macierzyste stymulują wzrost skóry właściwej, dzięki czemu można przywrócić jej funkcję regeneracyjną.

Skomponowane na ich bazie produkty kosmetyczne przyczyniają się do wzrostu ludzkich komórek macierzystych skóry. Z kolei dzięki wysokiej koncentracji polifenoli działają antyoksydacyjnie, chronią ją także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz innych czynników mogących doprowadzić do uszkodzenia DNA. Umożliwiają regenerację i odnowę naskórka. Nasze komórki macierzyste posiadają specyficzny metabolizm, dlatego ważne jest dostarczenie im odpowiednich wartości odżywczych pochodzących z innych komórek macierzystych o podobnych cechach. Najważniejsze substancje aktywne, które przenikają do naszej skóry dzięki preparatom zawierającym roślinne komórki macierzyste to białka, lipidy i węglowodany wspomagające proces regeneracji i ochronę. Stosowanie takich kosmetyków wzmacnia także ochronny płaszcz hydrolipidowy, co powoduje poprawę nawilżenia skóry oraz niweluje podrażnienia. Najprościej rzecz ujmując, zawarte w preparatach pielęgnacyjnych roślinne komórki macierzyste chronią nasze własne komórki, umożliwiając tym samym zadbanie o kondycję skóry od postaw. To właśnie decyduje o ich skuteczności i sprawia, że są tak istotne.

Kosmetyki skomponowane na bazie roślinnych komórek macierzystych są polecane przede wszystkim do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergii i atopii oraz rekomendowane do stosowania po zabiegach dermokosmetycznych.

 

 
 
Małgorzata Pindur
 
Kierownik działu wdrożeń Clarena
10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.