Skóra sucha zawiera znacznie mniej wody w strukturze, dlatego daje uczucie ściągnięcia, brak jej elastyczności, jej powierzchnia często jej spierzchnięta i wydaje się szorstka, a do tego silnie reaguje na czynniki zewnętrzne.

Każda skóra potrzebuje solidnej porcji nawilżenia i wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej, którą tworzą lipidy. Skóra sucha ma tych lipidów zbyt mało, a spójność warstwy rogowej naskórka jest osłabiona. To dlatego gorzej broni się przed czynnikami zewnętrznymi, gorzej też zatrzymuje wodę wewnątrz tkanek. W efekcie nie tylko szybciej się starzeje (w naskórku powstają bruzdy widoczne jako siateczka zmarszczek), ale też silniej się złuszcza, częściej jest zaczerwieniona, podrażniona. Ponieważ wzrasta przepuszczalność naskórka, agresywne czynniki zewnętrze mogą wywoływać stan zapalny, którego efektem jest świąd, pieczenie, swędzenie, rozerwanie ciągłości skóry. Co robić?

sucha skora 1Pielęgnacja na miarę

Sucha skóra potrzebuje nieustannej troski i nie może to być chwilowe działanie. Trzeba ją systematycznie nawilżać, a jeszcze lepiej natłuszczać. A choć nie lubimy tłustych kremów, bo nie chcemy, by twarz się świeciła, warto sobie uświadomić, że to właśnie natłuszczenie jest potrzebne suchej skórze. Wśród nowoczesnych preparatów można na szczęście znaleźć takie, które kompleksowo zadbają o potrzeby każdej cery, a jednocześnie będą miały odpowiednią konsystencję. Wystarczy tylko znaleźć ten odpowiedni dla siebie.

Tłusty krem na noc

Twoja skóra się łuszczy? Naskórek schodzi drobnymi płatkami? To pierwszy poważny sygnał, że powinnaś zmienić krem. Trzeba wówczas sięgnąć po preparat półtłusty lub tłusty, który na dłużej pozostawia na skórze ochronną warstwę, a więc jest skuteczniejszy. Kremy nawilżające działają szybko, ale krócej. Kiedy natomiast natłuścimy skórę, efekty pielęgnacji będą lepsze. Dobrze jest takie preparaty stosować na noc, a na dzień kremy nawilżające ze wskazaniem na te zawierające substancje, które potrafią zatrzymywać wodę w naskórku i podnoszą odporność skóry. Powinny one odbudowywać naskórek, przyspieszać jego regenerację, zmiękczać go i wygładzać, a do tego być dobrze tolerowane, a więc zawierać składniki łagodzące.

Dla cierpliwych

Skóra sucha lubi cierpliwych, bo wymaga działania na przestrzeni miesięcy, a czasami nawet lat. Jeśli jednak kremy nie przynoszą efektów, pojawiają się objawy świądu, pieczenia, nietolerancji na kosmetyki, na skórze widać pęknięcia lub sączy się z niej wydzielina, trzeba skorzystać z pomocy dermatologa, by nie tylko zapobiec nasilaniu się objawów, ale też wykluczyć poważniejsze schorzenia dermatologiczne.

 

2 komentarze
  1. Na dzień znalazłam dla siebie idealny kremik – Happy per aqua Flosleku. Konsystencja, wchłanianie, bardzo dobre nawilżenie, bezzapachowy. Wspaniały.

  2. Bardzo dobre kremiki dla cery suchej, szarej i odwodnionej z serii Aquaoptima Dermiki . Ja używam kremu do twarzy na dzień, który bardzo dobrze nawilża i czuć, że skóra jest bardziej jędrna i elastyczna. i mam jeszcze krem pod oczy i to jest dla mnie absolutne odkrycie. Nie tylko nawilża, ale też zmniejszył moje cienie pod oczami, a wszystkie posiadaczki takich sińców wiedza, że pozbycie się ich to dość trudna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.