Czy można dobrze wykonać pedicure w domu? Oczywiście, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad i wygospodarować godzinę tylko dla siebie. Dopieszczone stopy odwdzięczą się po stokroć i na pewno będą zdrowsze.

pedicure 21. Zacznij od relaksującej kąpieli. Do miski z ciepłą wodą wsyp sól lub wlej specjalny płyn do kąpieli stóp. Jest lepszy od zwykłego płynu czy mydła, bo nie wysusza skóry, a specjalnie dobrane składniki dodatkowo działają przeciwzapalnie i dezodorująco. Jeśli nie masz specjalnej soli do stóp, użyj zwykłej morskiej kuchennej. Usunie opuchliznę i pozwoli stopom odpocząć. Mocz stopy przez kwadrans.

2. Usuń zrogowaciały naskórek specjalną tarką, pumeksem albo kremem złuszczającym. Jeśli skóra na podeszwach i piętach jest szczególnie gruba, zadziałaj kompleksowo – najpierw pumeks lub tarka (na sucho), potem kąpiel i peeling. Pamiętaj jednak, by nie trzeć skóry zbyt mocno w jednym miejscu. Podrażnisz ją niepotrzebnie, a zbyt miękki naskórek będzie ci utrudniał chodzenie. Po kąpieli opłucz stopy, wytrzyj je dokładnie, szczególnie przestrzenie między palcami.

3. Jeśli nie masz wprawy, nie używaj omegi (nożyka do pięt). Kiedyś była bardzo modna, ale teraz nawet doświadczone pedicurzystki zastąpiły ją frezarką. W przypadku omegi ryzyko skaleczenia jest bardzo duże. Zdrowe stopy tego nie lubią, chore nie mogą sobie na to pozwolić.

4. Obetnij paznokcie obcinaczem do paznokci. To nic, że wygląda jak narzędzie chirurgiczne. Jest precyzyjniejszy od nożyczek i obcina paznokcie równiej. Teraz możesz lekko zaokrąglić je pilnikiem (papierowym, szklanym albo ceramicznym, bo lepiej zamykają płytkę). Nie wcinaj paznokci zbyt mocno, bo będą miały tendencję do wrastania – i nie obcinaj ich zbyt krótko.

5. Osuń skórki specjalnym drewnianym patyczkiem lub posmaruj je zmiękczającym żelem do skórek. Resztki możesz delikatnie wyciąć cążkami, uważając na skaleczenia. Paznokcie wygładź polerką. Na koniec możesz wmasować w nie odżywkę lub krem do stóp i paznokci. Wybór kosmetyków jest naprawdę ogromny: od zwykłych kremów nawilżających, poprzez te zmiękczające, a kończąc na kosmetykach na pękające pięty z mocznikiem i witaminami, przeznaczonych dla diabetyków. Pamiętaj, że krem przede wszystkim dobieramy do potrzeb skóry.

6. Jeśli chcesz, pomaluj paznokcie lakierem. Zanim się do tego zabierzesz, upewnij się tylko, czy są suche i czy od moczenia stóp minęło co najmniej pół godziny. W przeciwnym razie lakier nie będzie się dobrze trzymał. Dla pewności możesz odtłuścić paznokcie zmywaczem. Jeśli masz nierówną płytkę lub planujesz pomalować paznokcie ciemnym lakierem, użyj najpierw bazy pod lakier. Wyrówna powierzchnię i zabezpieczy go przed odbarwieniem. Między palce włóż waciki lub separator, który dokładnie rozdzieli paznokcie. Maluj je szybkimi pociągnięciami, a kiedy jedna warstwa podeschnie, nałóż drugą. Jeśli wyszłaś lakierem poza płytkę, zdejmij resztki specjalnym sztyftem lub drewnianym patyczkiem owiniętym wacikiem nasączonym zmywaczem. Na koniec możesz nałożyć utwardzacz – przedłuża trwałość lakieru do 14 dni.

 

1 komentarz
  1. Do kąpieli stóp używam soli Dr Stopa, świetnie relaksuje i pozwala na dalsze zabiegi, bo zmiękcza naskórek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.