Stopy utrzymują ciężar naszego ciała, a ich stan przekłada się na zdrowie całego organizmu. Często jednak o nich zapominamy. Jak zatroszczyć się o stopy i jak je pielęgnować?

stopy
Stopy mają kontakt z podłożem, gdy się poruszamy, a ich budowa pozwala na przenoszenie siły w ruchu. Stanowią podparcie dla ciała, a ich podeszwa jest jego mapą. „Znajduje się na nich bowiem aż około 200 000 zakończeń nerwowych. Stąd pobudzenie poszczególnych obszarów stóp wpływa na konkretne narządy, gruczoły lub tkanki” — przypomina Małgorzata Jachacz-Łopata, dr. nauk medycznych, fizjoterapeutka uroginekologiczna i propagatorka świadomego ruchu, ekspertka Kneipp.

Punkty akupresurowe na stopach mają wpływ na inne układy organizmu. Z kolei zaburzenia, takie jak nieprawidłowe ustawianie stóp podczas ruchu czy nierównomierne ich obciążanie, mogą przyczyniać się do powstawania wad postawy, które nierzadko skutkują dolegliwościami bólowymi.

Stopy są nierozłącznie związane z postawą całego ciała. To, jak o nie dbamy, przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu, także w tych wyższych jego partiach. Co więc możemy zrobić dla stóp w domowym zaciszu? Oto kilka sposobów, by należycie zatroszczyć się o stopy.

Masowanie i stymulowanie

Stopy spędzają długie godziny w butach. Bardzo dobrze wpłynie więc na nie regularne ściąganie obuwia. Chodzenie po różnego rodzaju podłożu to naturalny masaż i świetna stymulacja. Próbujmy chodzenia po trawie, piasku, czy kamieniach lub nawet po ziemi. Możemy również nabyć maty z kolcami, przeznaczone do sensorycznego masażu stóp. Takie pobudzenie to dobry sposób na odprężenie i odpoczynek na koniec ciężkiego dnia. „Proste, niezwykle dobrze wpływające na zdrowie, zabiegi już sto lat temu stosował Sebastian Kneipp – podkreśla dr Małgorzata Jachacz-Łopata i proponuje łatwe stworzenie domowego SPA.

Samodzielny masaż stóp nie wymaga szkolenia, a przyniesie ukojenie i ulgę zmęczonym stopom. Z czasem sami poczujemy, jaka siła i rodzaj masażu najlepiej nam służą. Nawet najprostszy masaż piłeczką tenisową przyniesie świetne efekty, podobnie jak szczotkowanie na sucho, które z powodzeniem możemy wykonać na stopach. Tego typu zabiegi, choć wymagają więcej czasu, stosowane regularnie przyniosą wymierne korzyści. 

Kąpiele

Kąpiele stóp zwykle kojarzą nam się z pedicure i dbaniem o ich aspekt wizualny. Jednak kąpiel stóp przynosi nie tylko korzyści estetyczne. To relaks, ulga i odprężenie. Propagowaną przez Sebastiana Kneippa kąpiel brodzącą z łatwością możemy przygotować w domowej wannie. Temperatura wody nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza i nie powinna sięgać wyżej niż do poziomu kolan. Czym właściwie jest brodzenie? To nic innego jak naprzemienne wyciąganie stóp z wody, podczas którego należy pamiętać, by palce stóp kierować w dół. Taka kąpiel pobudza krążenie, poprawia ukrwienie czy wzmacnia żyły. Pomaga ona także pozbyć się poczucia „pieczenia stóp”. Ten prosty zabieg jest także pomocny w walce z migreną, poprawia przemianę materii i wzmacnia układ odpornościowy.

Naprzemienne – ciepłe i zimne kąpiele oraz gorące kąpiele z solami mineralnymi przeznaczonymi do kąpieli stóp to doskonały sposób na pobudzenie, ale też na delikatne oczyszczenie zmęczonych stóp. Kryształki soli w połączeniu z ciepłą wodą zmiękczą zrogowaciały naskórek, co stanowi optymalne przygotowanie do dalszej pielęgnacji.

Codzienna pielęgnacja

Stopy potrzebują systematycznej pielęgnacji przez cały rok. Dbajmy o nie i nie zapominajmy o nich na co dzień. Stosujmy kremy przeznaczone specjalnie do stóp, takie, które pomogą pozbyć się zrogowaciałego naskórka poprzez naturalne złuszczanie, a nie mechaniczne ścieranie tarką. W pielęgnacji stóp nie zapominajmy także o specjalnych masłach. Natłuszczają i nawilżają suchą skórę, a wspomniane sole do kąpieli stóp zmiękczą naskórek i dodatkowo zrelaksują stopy.

Wizyta u specjalisty

Praca stóp przekłada się na pracę całego narządu ruchu. Jeśli więc zmagasz się z problemem bólowym, udaj się do specjalisty. Bywa, że wskazana jest współpraca fizjoterapeuty z podologiem lub też refleksologiem. Pracując ze stopami, zwracają oni uwagę na takie sygnały, jak miejsca powstawania odcisków i zgrubień, które są skutkiem zaburzenia prawidłowej pracy stopy. Wówczas praca z fizjoterapeutą pomoże ją przywrócić, a refleksolog wesprze w ukojeniu i regulacji pracy układu krwionośnego, nerwowego czy nawet pokarmowego poprzez pracę ze stopą.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.