Wydaje się, że mycie włosów jest prostą czynnością. Wystarczy nałożyć szampon, następnie umyć włosy i spłukać kosmetyk. Nic bardziej mylnego! Można popełnić wiele błędów, które w negatywny sposób wpłyną na stan i kondycję włosów. Co zrobić, aby temu zapobiec? Opowiada Agnieszka Stoksik, stylistka Indola.

Agnieszka StoksikCzesanie

Przed myciem delikatnie rozczesz włosy. Dzięki temu nie będą się plątać. Przy okazji usuniesz również resztki produktów do stylizacji, których używasz na co dzień.

Szampon

Szampon to podstawowy kosmetyk w codziennej pielęgnacji włosów. Dlatego bardzo ważne jest, żeby był odpowiednio dobrany do rodzaju i aktualnej kondycji włosów. Jeśli masz suche  włosy, wybierz na przykład nawilżającą linię Indola Hydrate, jeśli zniszczone – regeneracyjną Repair. Jeśli masz problem z określeniem rodzaju swoich włosów, koniecznie skonsultuj się z fryzjerem.

 

Ilość szamponu

Wyciskając z butelki szampon, zwróć uwagę, ile go dozujesz. Do umycia krótkich lub średnich włosów wystarczy mniej więcej ilość wielkości orzecha włoskiego. Jeśli jednak masz długie włosy, użyj proporcjonalnie więcej szamponu. Nigdy nie nakładaj też szamponu bezpośrednio na skórę głowy! Najlepiej nalej go na dłoń i rozcieńcz z wodą – dzięki temu będzie delikatniejszy zarówno dla włosów, jak i skóry głowy.

Delikatne mycie

Rozcieńczony szampon rozprowadź delikatnie na włosach i okrężnymi ruchami wmasuj go we włosy. Możesz delikatnie je ugniatać, ale nigdy trzeć, szarpać, czy drapać paznokciami. Nie zapominaj również o oczyszczaniu skóry głowy, którą delikatnie myjem, wykonując okrężne ruchy opuszkami palców.

mycieLetnia woda

Włosy należy myć tak często, jak jest to konieczne. Pamiętaj jednak, żeby w codziennej pielęgnacji wykorzystywać letnią wodę. Gorący strumień wysusza skórę głowy, a także wzmacnia działanie gruczołów łojowych, co w konsekwencji prowadzi do częstszego przetłuszczania się włosów. Zwróć również uwagę, czy dokładnie spłukałaś szampon
z włosów i skóry głowy – pozostawienie go przy nasadzie włosa może spowodować efekt przesuszonej skóry albo przetłuszczaniu się włosów. Do ostatniego płukania włosów użyj zimnej wody, która zamknie łuski włosa.

Delikatne wycieranie

Mokre włosy są niezwykle wrażliwe, dlatego zaraz po umyciu należy je zawinąć w ręcznik
i poczekać kilka minut, aż nadmiar wody zostanie wchłonięty. Nie pocieraj, ani nie wykręcaj mokrych włosów, bo to narusza ich strukturę.

odzywkaMoc odżywki

Aby utrzymać włosy w dobrej kondycji, po każdym myciu należy nałożyć na nie odżywkę, która nie tylko pomoże je zregenerować, ale również ułatwi rozczesywanie. Po dobraniu odżywki do rodzaju i potrzeb twoich włosów zwróć uwagę na sposób jej nakładania – stosujemy ją na środek i końce włosów, nigdy na skórę głowy.

Nieszkodliwe suszenie

Gorące powietrze nie jest przyjacielem włosów. Dlatego, jeśli to możliwe, po umyciu pozwól im wyschnąć naturalnie. Jeśli nie masz czasu – korzystaj z zimnego strumienia powietrza. Jeśli myjesz włosy wieczorem, pamiętaj o ich wysuszeniu przed pójściem spać – mokre włosy są bardzo delikatne, więc w czasie nocy ich struktura może zostać uszkodzona.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.