Szkodzi im chłód. Nie lubią też detergentów. Dlatego właśnie teraz, po okresie zimowym, dłoniom należą się specjalne względy. Dobry, odżywczy krem to podstawa. Warto też pomyśleć o zabiegach w gabinecie.
Nie tylko chemikalia i detergenty podczas zmywania i sprzątania, ale nawet zwyczajna woda i mydło niszczą skórę dłoni. Nie nadążając z odtworzeniem swej ochronnej warstewki tłuszczowej, staje się sucha, spierzchnięta i podrażniona. Zimą ręce są narażone na wiatr i chłód, a w pomieszczeniach na działanie suchego powietrza. Dlatego szczególnie o tej porze roku potrzebują nawilżania i natłuszczania.
Na co dzień pamiętaj, aby myć je w letniej wodzie, nigdy w gorącej. Najlepiej delikatnym mydłem w płynie, które natłuszcza naskórek. Po każdym myciu wmasuj w dłonie krem do rąk. Korzystaj z niego jak najczęściej. W ciągu dnia używaj kremów o lżejszej konsystencji – nawilżających, a na noc bardziej tłustych – odżywczych. Wszystkie prace domowe wykonuj w gumowych rękawiczkach.
Raz na tydzień zrób dłoniom delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty – staną się gładsze i jaśniejsze. Zaraz potem połóż grubszą warstwę kremu lub maskę odżywczą, która dostarczy skórze wartościowych składników.
Jeśli masz popękaną, spierzchniętą skórę posmaruj dłonie płynną witaminą A i E albo oliwą z oliwek wymieszaną z sokiem z cytryny. Następnie nałóż warstwę kremu do rąk i ubierz dłonie na noc w bawełniane rękawiczki.
PARAFINA, KWASY I LASER
Gdy skóra dłoni jest mocno zniszczona i wymaga intensywnej regeneracji, poddaj się specjalnym zabiegom w salonie kosmetycznym lub u lekarza dermatologa.
* Okład z parafiny
Leczy suche i spierzchnięte dłonie. Oczyszczoną i zdezynfekowaną skórę dłoni złuszcza peeling enzymatyczny (rozpuszczając pogrubiałą warstwę naskórka). Potem ręce zanurza się w ciekłej parafinie rozgrzanej do 60 – 80 st. C i natychmiast zakłada się dwie pary rękawiczek (z folii i frotte). Po upływie 20 minut tworzy się skorupka, która po zdjęciu odsłania wygładzoną, rozjaśniona i odświeżoną skórę. Zabieg wykonuje się 1 – 2 razy w tygodniu, co najmniej przez miesiąc. Koszt – 30 zł
* Głęboki peeling
Złuszczanie skóry dłoni silnie stężonymi kwasami (do 30%), które rozjaśniają przebarwienia, pobudzają odnowę komórek naskórka, wygładzają i odmładzają skórę. W zależności od głębokości zmian, stosuje się kwasy: glikolowy, salicylowy, retinowy, kojowy, fitowy lub azelainowy, a dwa tygodnie przed zabiegiem, dłonie smaruje się domu preparatem z kwasami o mniejszym stężeniu (2 – 3 %). Koszt – od 450 – 850 zł
* Mezoterapia
Wstrzyknięcie substancji leczniczej uelastycznia, ujędrnia i rewitalizuje skórę. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy, który nawilża i zatrzymuje wodę w tkance skórnej. Kwas polimlekowy regeneruje, a witaminy, mikroelementy, aminokwasy i kwasy nukleinowe działają odżywczo. Koktajl pobudza metabolizm komórek, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie skora staje się gładsza, bardziej jędrna i elastyczna.
Najlepiej wykonać serię 6 – 8 zabiegów raz na tydzień, zimą lub wczesną wiosną, aby słońce nie wywołało przebarwień w miejscu iniekcji. Koszt – ok. 350 zł
* Roll-Cit
Zabieg polegający na nakłuciach sterylnym urządzeniem przypominającym wałek z kolcami. Podczas „rolowania” skóry długimi igłami dochodzi do lekkiego i krótkotrwałego krwawienia. Naturalny proces gojenia pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Po 3 miesiącach, skóra staje się wyraźnie młodsza, bardziej jędrna i lepiej nawilżona.
Roll-Cit stwarza mniejsze ryzyko powikłań niż laserowe odmładzanie skóry: nie wywołuje przebarwień, ani długotrwałego rumienia, a proces gojenia jest znacznie krótszy. Zabieg wykonuje się nie częściej niż raz na rok. Koszt – 1800 zł
* Fotodmładzanie
Wiązka światła likwiduje objawy starzenia się skóry: rozszerzone naczynka, zaczerwienienia, zmiany pigmentacyjne: przebarwienia, piegi, plamy posłoneczne i starcze. Laser regeneruje strukturę włókien kolagenowych i pobudza produkcję kolagenu. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna, gładka i odżywiona. Dla uzyskania pełnego efektu naświetlanie należy powtórzyć 2-5 krotnie w odstępach 3-4 tygodniowych.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny, trwa kilkanaście minut, skóra po nim jest lekko zaczerwieniona. Koszt – 500 – 1000 zł
tekst: Dorota Szadkowska
Retinol, retinol i jeszcze raz retinol! Ja używałam atredermu, Teraz z braku tegoż przeszłam na krem 0.5 z Sesdermy.. Nic tak nie pomaga. kuracja tylko w zimie!
Sama pielęgnacja to za mało ,najważniejsza jest ochrona przed chemią domową.Sprzątam tylko i wyłącznie w rękawiczkach gumowych ,zwłaszcza że moja delikatna skóra dłoni nie cierpi detergentów
Krem do rąk regenerująco-łagodzacy Sorayi jest świetny. Dla suchych, szorstkich, zniszczonych dłoni, które wymagają natychmiastowego poprawy wygladu . Nawilża, zmiękcza, wygładza. Przyjemnie pachnie, szybciutko sie wchłania. same plusy :)