Na pewno o niej słyszałaś. Mezoterapia to dziś jedna z najpopularniejszych metod odmładzania i poprawy kondycji skóry. Lepsza niż krem, nie tak radykalna jak skalpel. Co jeszcze powinnaś o niej wiedzieć?

Mezoterapię stosuje się w medycynie od ponad pół wieku. Zapoczątkował ją francuski lekarz Michel Pistor, który w 1952 roku wykonał pierwszy zabieg podania leku bezpośrednio w zmienione chorobowo miejsce na ciele. W latach 70. mezoterapię zaczęto wykorzystywać w dermatologii estetycznej jako element profilaktyki antystarzeniowej, terapii łysienia i likwidacji cellulitu. Współcześnie metoda ta ma rzesze fanek na całym świecie.

mezo 2Efekty zabiegu

Mezoterapia pozwala wypracować naturalny, ale dostrzegalny efekt poprawy kondycji skóry. Już po pierwszym zabiegu cera staje się nawilżona i bardziej napięta. Z czasem efekty są jeszcze lepsze – po serii mezoterapii skóra nabiera blasku, staje się jędrniejsza i pozbawiona zmarszczek. Wzrasta jej gęstość, poprawia się struktura. Częstotliwość zabiegów uzależniona jest od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć.

Zalety mezoterapii

Dzięki bezpośredniemu podaniu preparatów do tkanek skóry mobilizujemy je do regeneracji, a jednocześnie dostarczamy im budulca do naprawy. Mezoterapia poprawia mikrokrążenie w tkance podskórnej, usprawnia też funkcjonowanie komórek – przyspiesza procesy odnowy, reguluje ich metabolizm, hamuje działanie wolnych rodników. Dzięki temu skóra łatwiej może korzystać z substancji, które jej aplikujemy. Metoda jest całkowicie naturalna i pozwala uniknąć bolesnej interwencji chirurga. Jej efektów nie można porównać z kosmetykami czy zabiegami, które działają tylko powierzchniowo.

Obszar iniekcji

W przypadku terapii przeciwstarzeniowej najpopularniejszymi miejscami aplikowania preparatów metodą iniekcji jest twarz, a zwłaszcza okolice oka, które starzeją się najszybciej. Ponadto mezoterapię stosuje się na szyję, dekolt i dłonie. Wybór miejsca zależy od oczekiwań pacjenta oraz zastosowanego preparatu – w przypadku terapii antycellulitowej wykonuje się zabiegi na uda, brzuch i pośladki, w przypadku terapii łysienia – na skórę głowy.

mezo 3Technika zabiegu

Są różne techniki podawania preparatu. Dwie najpopularniejsze to śródskórne wkłucia punktowe i nappage. Pierwsza technika polega na podaniu preparatu po linii, np. wzdłuż zmarszczki, w odstępach co 5-10 mm. Na skórze pojawiają się wówczas malutkie pęcherzyki. W przypadku nappage wkłucia są bardzo płytkie, powierzchowne, a skóra pozostaje gładka (bez pęcherzyków). Preparat, podobnie jak w przypadku iniekcji punktowej, podaje się w odstępach co 5-10 mm, a nawet częściej.

Reakcja na zabieg

Mezoterapia to metoda sprawdzona i bezpieczna, praktykowana od wielu lat. Pozwala od razu wrócić do codziennych zajęć. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, a na powierzchni pojawiają się drobne bąbelki, wypełnione płynem, ale znikają one bardzo szybko – czasem już po godzinie, a niekiedy po jednym, dwóch dniach. Wszystko zależy od rodzaju użytego preparatu i techniki jego podania. Może się też zdarzyć, że igła trafi w naczynko i wtedy powstaje mały siniak. Łatwo go ukryć po makijażem, ale wolno to zrobić dopiero następnego dnia po zabiegu.

Przeciwwskazania

Mezoterapię można stosować niezależnie od wieku. W równym stopniu zaleca się ją w terapii blizn potrądzikowych, nawilżeniu cery, jak i w przywracaniu napięcia skóry u pań po 50. roku życia. W każdym przypadku o wskazaniu do zabiegu decyduje lekarz. Mezoterapia ma niewiele przeciwwskazań. Wśród nich znajduje się ciąża, alergia na któryś ze składników preparatu, zapalenie skóry i aktywna opryszczka. Po zabiegu należy unikać słońca przez kilka dni lub zabezpieczać skórę preparatami z wysokim filtrem.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.