Dobrze znany i zbadany, niezmienne popularny ze względu na efektywność działania i dostępność cenową. Zdaniem specjalistów to między innymi z tego wynika niezachwiana pozycja kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej.
Nazwa kwasu hialuronowego pochodzi od dwóch słów – greckiego „hylos” (szkło) i cukru uronowego występującego w kwasie. Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem, czyli rodzajem mukopolisacharydu, łączącym włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Występuje we wszystkich organizmach żywych, a u człowieka znajduje się w macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej, mazi stawowej, chrząstce szklistej, ciele szklistym oka, jądrze krążków międzykręgowych, sznurze pępowinowym. Najwięcej, bo aż 50% całego kwasu hialuronowego jest w skórze.
Jeden gram kwasu hialuronowego może związać około 6 litrów wody. Kwas hialuronowy posiada również właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a także pełni rolę nośnika, czyli substancji ułatwiającej wprowadzenie innych związków w głąb skóry. Jednak ilość kwasu w organizmie jest zależna od wieku – najwyższe stężenie obserwowane jest u niemowląt i dzieci.
Estetyczny debiut
W 1996 roku kwas hialuronowy zadebiutował w medycynie estetycznej. Wypełniacze na jego bazie ze względu na bezpieczeństwo stosowania, bardzo dobre efekty kosmetyczne i trwałość produktu do dziś są uważane za złoty standard medycyny estetycznej. Poza tym kwas ten ma większą zgodność biologiczną w stosunku do innych wypełniaczy, dlatego po zabiegach z jego użyciem rzadko występują reakcje alergiczne.
Powiększanie, nawilżanie…
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mają na celu zwiększenie objętości (ust, policzków), likwidację i zmniejszenie zmarszczek (np. między brwiami, na czole, wokół oczu oraz fałd nosowo-wargowych i wargowo-bródkowych), modelowanie twarzy oraz poprawę nawilżenia i sprężystości skóry. Kwas hialuronowy stosuje się również przy zabiegach konturowania ciała, np. do poprawy kształtu piersi, powiększania i konturowania ud, pośladków i łydek.
Rezultaty zastosowania kwasu są właściwie natychmiastowe. Z uwagi na fakt, że kwas jest stopniowo wchłaniany przez organizm, większość osób decyduje się na jego ponowną aplikację po upływie 6-12 miesięcy. Czas ten uzależniony jest od miejsca, w jaki preparat został zaaplikowany, trybu życia, mimiki, wieku, ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe oraz rodzaju skóry. Stanowi to zarazem wadę i zaletę zabiegu. Wadę, gdyż dla podtrzymania efektu niezbędna jest ponowna aplikacja. Zaletę, ponieważ jest on w pełni naturalnym środkiem, który nie wywołuje trwałej zmiany w wyglądzie, a wszystkie procesy są w pełni odwracalne.