Zimą dłonie nie mają łatwego życia. Chłodne i suche powietrze zmienia budowę płaszcza ochronnego naskórka, skóra łatwiej się wysusza, widać na niej zaczerwienienia, a nawet pęknięcia. Recepta? Dobry krem, który zawsze jest pod ręką!

Dłonie mają wyjątkowo cienką i pozbawioną gruczołów łojowych skórę. To dlatego tak szybko wysychają, często bywają zaczerwienione, a czynniki atmosferyczne – wiatr, deszcz, mróz, promienie UV czy suche powietrze – najmocniej odciskają na nich swoje piętno. Dłoniom szkodzą również środki chemiczne oraz częsty kontakt z chlorowaną wodą, w efekcie czego skóra na nich jest przesuszona i spierzchnięta, a zmarszczki i przebarwienia szybciej się pojawiają.

zima 2Dobre mycie

Aby dłonie dłużej zachowały piękny i młody wygląd, przede wszystkim trzeba dbać o codzienną higienę, myjąc je w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem kosmetyków, które nie wysuszają skóry. Glicerynowe mydła natłuszczające dłonie i paznokcie to jest to! Podczas prac domowych warto pokusić się o włożenie gumowych rękawiczek ochronnych, a kiedy temperatura powietrza spada poniżej 4 stopni nie wolno zapominać o zwykłych, ciepłych rękawiczkach.

No i jeszcze krem, a najlepiej kilka. Jeden dobrze jest trzymać w domu, drugi mieć w pracy, trzeci w torebce. Przesada? Absolutnie nie!

zimaPod ochroną

Idealny krem do rąk na zimowe dni powinien chronić i dobrze nawilżać oraz odbudowywać ochronny płaszcz lipidowy naskórka. Zbudowany jest on z tłuszczów produkowanych przez gruczoły łojowe oraz zespołu międzykomórkowych lipidów. Tworzą one dwuwarstwowe blaszki – membrany ochronne, które odgrywają rolę w regulacji przenikania substancji chemicznych z naskórka do środowiska i ze środowiska zewnętrznego do skóry. Lipidy układają się w specjalną ciekłokrystaliczną strukturę, która w niskich temperaturach zmienia się w układ żelowy. A ten chroni słabiej. Dlatego zanim kupisz krem do rąk, poszukaj w jego składzie dobroczynnych substancji. Na co dzień nich będą to składniki nawilżające, wyciągi i roślinne, olejki i woski, które uzupełnią zniszczoną barierę naskórkową, zabezpieczą przed wiatrem czy suchym powietrzem, a w  ramach specjalnej kuracji regenerującej substancje ekstra: miód, który intensywnie pielęgnuje skórę, olejek migdałowy odbudowujący płaszcz lipidowy albo wosk pszczeli.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.