Seks z nieznajomym?

Kobiety i mężczyźni reagują skrajnie różnie na propozycje seksu od nieznajomych. Różnica jest dla obu płci tak duża, że zainteresowali się nią naukowcy.

seks 2Mężczyznom czerpiącym wiedzę o seksualności z filmów pornograficznych wydaje się, że kobiety chętnie przystają na przygodny seks. Każdego, kto spróbuje wcielać w życie fantazje rodem z filmów dla dorosłych, spotka spore rozczarowanie.

W klasycznym badaniu z roku 1989, w którym atrakcyjny mężczyzna i atrakcyjna kobieta na kampusie uniwersyteckim składali przechodniom jednoznaczne propozycje, reakcje były skrajnie różne w zależności od płci. Kilkanaście lat później kolejna grupa badawcza powtórzyła eksperyment i zebrała jeszcze więcej danych, które do dziś są analizowane.

„Podobasz mi się, więc…”

W badaniu z 1989 roku eksperymentatorzy zaczepiali amerykańskich studentów przekonując ich, iż od dawna darzą ich zainteresowaniem oraz znaczną atencją, a następnie proponując trzy rodzaje aktywności: wieczorną randkę, wieczorne spotkanie w prywatnym mieszkaniu i wreszcie, zupełnie bezpośrednio, seks. Zagadnięci mężczyźni tym chętniej przystawali na propozycję, im bardziej była ona zaawansowana, natomiast u kobiet zależność była odwrotna.

56% mężczyzn zgodziło się na randkę, 69% przystało na odwiedzenie pokoju zaczepiającej ich kobiety, a 75% odpowiedziało twierdząco na propozycję seksu. W przypadku pań nagabywanych przez przystojnego młodzieńca, połowa zgodziła się na randkę, 6% wyraziło ochotę na odwiedzenie jego pokoju, a na seks nie zgodziła się ani jedna.

seks 3Bezpieczeństwo i wiarygodność

W roku 2011 grupa pod kierownictwem T. Conley powtórzyła tamten eksperyment, nagrywając konwersacje nagabującego mężczyzny i zaczepianych przez niego kobiet. Potem badacze chcieli się dowiedzieć, dlaczego panie odmawiały propozycjom przygodnego seksu. Postanowili je o to zapytać.

Okazało się, że kobiety przede wszystkim obawiały się o swoje bezpieczeństwo. Im bardziej propozycja była bezpośrednia, tym gorzej oceniały zaczepiającego je mężczyznę. Większość zagadniętych uznała, iż jest on: słabo wykształcony, nieokrzesany, biedny, ma problemy psychiczne, miał wcześniej problemy z prawem. Trzy czwarte miało poczucie, że z ofertą łączy się coś jednoznacznie niebezpiecznego. Około połowa uznała propozycję mężczyzny za wyjątkowo niesmaczny żart. Blisko jedna trzecia zareagowała na propozycję seksu agresją słowną lub rękoczynami – kilka pań rzuciło w natręta trzymanym w ręku przedmiotem.

Seks tak, ale…

Zdaniem wielu seksuologów kobiety, tak samo jak mężczyźni, mogą czerpać satysfakcję z przygodnego seksu, ale inaczej niż w przypadku mężczyzn, priorytetem jest dla nich bezpieczeństwo. Erotyczna randka z kimś nieznajomym wchodzi w grę wtedy, kiedy zapewnione są przynajmniej pozory bezpieczeństwa. Przygodny seks pojawia się w fantazjach erotycznych kobiet, bo w nich zawsze kończy się dobrze. W rzeczywistości kobiety zdają się pamiętać, iż jawa może bardzo różnić się od snu. I to dobra wiadomość.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.