Nasze zdolności intelektualne nie są wartością stałą. Analityczne myślenie, kreatywność czy zdolność do rozwiązywania problemów wahają się w zależności od nastroju, aktualnego stanu zdrowia i poziomu hormonów.

Tekst: Iza Kołodziej

Stan zakochania nie służy dobrze zdolnościom intelektualnym. Co prawda hormony produkowane w pierwszych fazach związku sprawiają, że lepiej niż zwykle radzimy sobie z identyfikowaniem emocji, zapamiętywaniem oraz kreatywnym myśleniem, ale za to mają fatalny wpływ na koncentrację. Romantyczna miłość sprawia, że gorzej niż zwykle idzie nam skupianie się na wykonywanych czynnościach i ignorowanie zakłócających je elementów. Zakochanie upośledza również funkcje analitycznego myślenia. Głupiejemy z miłości i to dosłownie. Jak jednak ma się sprawa z seksem?

Seks a intelekt

W przeciwieństwie do romantycznej miłości, seks ma głównie pozytywny wpływ na zdolności intelektualne, szczególnie u ludzi dojrzałych. Badania prowadzone przez zespół H. Wright i Jenks R. A. w Wielkiej Brytanii na grupie zdrowych osób, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia, wykazały iż generalnie aktywność seksualna jest skorelowana z lepszymi od przeciętnej zdolnościami do werbalizacji, liczenia oraz zapamiętywania. Co ciekawe, uprawianie seksu miało duży wpływ na zdolności matematyczne mężczyzn, ale prawie żadne na zdolności matematyczne kobiet. Dojrzali mężczyźni, którzy regularnie uprawiają seks, radzą sobie z liczeniem lepiej od przeciętnej, zaś dojrzałe, aktywnie seksualne kobiety lepiej od przeciętnej zapamiętują nowe słowa.

Zdaniem naukowców ten fenomen jest związany z działaniem neuroprzekaźników, takich jak np. serotonina i dopamina. Dokładny mechanizm nie został jeszcze dokładnie zbadany.

Seks dla seksu

Czy zatem od seksu mądrzejemy? Ta zależność nie jest taka prosta. Na pewno warto pamiętać, że satysfakcjonujący seks powinien być celem samym w sobie. Nie powinniśmy go uprawiać dla zdrowia, urody ani po to, by mieć lepsze oceny z matematyki (tym bardziej, że nie wiadomo, czy ten mechanizm działa tak samo u młodych ludzi, jak u dojrzałych). Najlepszy powód, żeby mieć udane życie seksualne to… mieć udane życie seksualne.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.