Projekt mammografia

Według danych WHO zapadalność na raka piersi w Polsce wynosi ponad 17 tysięcy rocznie, będąc też jedną z częstszych przyczyn umieralności. Grupą, która jest szczególnie narażona na zachorowalność, są osoby starsze.

Projekt mammografia
Zdecydowany wzrost, wynoszący aż do 2 500 postawionych diagnoz dotyczących nowotworu piersi, notowany jest u kobiet powyżej 50. roku życia. Dlatego Grupa LUX MED zorganizowała w całej Polsce ponad 140 warsztatów edukacyjnych
na temat samobadania piersi, a w ramach mobilnych badań mammograficznych przebadała już ponad 20 tysięcy kobiet w wieku 40-49 oraz 70-75 lat.
Wszystko dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Dlaczego chorujemy?

Najczęstszymi czynnikami towarzyszącymi zachorowaniu na raka piersi są:

 1. Wiek – największą grupę ryzyka stanowią kobiety pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, a także powyżej 70. roku życia, co wiąże się z okresem przekwitania, zmniejszającą się odpornością i zmianami hormonalnymi.
 2. Czynniki genetyczne i dziedziczne – jeżeli w rodzinie występował już nowotwór piersi, zwłaszcza w historii zdrowotnej matki lub siostry.
  Wtedy, oprócz systematycznej profilaktyki, wskazane są dodatkowe badania genetyczne oceniające ryzyko zachorowania.
 3. Projekt mammografiaDodatkowe schorzenia lub dolegliwości piersi
  – każde dodatkowe obciążenie i objawy zwiększają ryzyko schorzeń onkologicznych, co powinno wzmóc naszą czujność.
 4. Gęstość piersi – gęsta tkanka piersi oznacza,
  że pierś zbudowana jest
  z większej ilości gruczołów niż tkanki tłuszczowej.
  Przy zwiększonej gęstości piersi występuje zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu.
 5. Terapie hormonalne
  – w przypadku niektórych kobiet stosowane terapie regulujące poziom hormonów mogą wpłynąć na większą podatność zachorowania onkologicznego.
 6. Otyłość i brak aktywności fizycznej – ruch i zbilansowana dieta są kluczem
  do utrzymania zdrowia we wszystkich obszarach. Bezwzględnie należy zatem postawić na dobre nawyki żywieniowe i regularność ruchu, aby zminimalizować ryzyko różnych schorzeń.

Diagnostyka

Sama świadomość czynników ryzyka to jednak nie wszystko. Kluczową rolę odgrywa systematyczna samokontrola i regularne badanie profilaktyczne.
Świadomość własnego ciała i zachodzących w nim zmian może skutecznie uchronić kobiety przed najbardziej drastycznymi skutkami zachorowania na nowotwór piersi.

„Mammografia nie jest jedyną metodą stosowaną
w celu wykrycia raka piersi. Współczesna medycyna dysponuje wieloma narzędziami,
które pozwalają na pełną diagnostykę zmian
w piersiach. Aby badanie było w pełni skuteczne, należy łączyć różne metody i dostosować je do wieku
i budowy piersi kobiety. Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Jest to badanie
o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania, a dzięki temu kobieta ma większe szanse na pełne wyleczenie choroby i zachowanie piersi”wyjaśnia dr Małgorzata Cymerman, Dyrektor Medyczny Regionu Mammografia.

Z kolei USG piersi jest metodą bezpieczną i bezbolesną, zalecaną szczególnie
w przedziale wieku 20–40 lat (badanie pierwszego wyboru) lub w każdym wieku
jako badanie uzupełniające w celu rozwiania wątpliwości powstałych w badaniu mammograficznym. Badania USG nie wykorzystuje się jednak do badań przesiewowych.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany