Kochasz przyrodę i wierzysz, że to skarb, o który powinniśmy szczególnie dbać, by mogły się nim cieszyć następne pokolenia? Wesprzyj protest ekologów i ratuj Puszczę Białowieską.
Puszcza Białowieska to miejsce niezwykłe. Można w niej zobaczyć fragmenty lasów, jakie porastały Europę setki lat temu. To dlatego, że bez względu na epokę, białowieskie bory pozostawały pod specjalną ochroną. Chronili je książęta litewscy, królowie, a nawet carowie. Wyjątek stanowiły czasy wojenne, kiedy połacie puszczy padły ofiarą wycinki. Obecnie jest w całości wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Puszcza Białowieska to ostoja wielu rzadkich gatunków i roślin. Mieszkają w niej przedstawiciele aż 33 gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, w tym rysie, żubry i wilki, sowy, borsuki i wydry. To obszar specjalnej ochrony ptaków i roślin, z których wiele nie występuje nigdzie indziej na świecie. Nie może być traktowany jak las użytkowy.
Na pomoc drzewom
Minister Środowiska chce zaakceptować aneks do Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża, czym doprowadzi do wielokrotnego zwiększenia wycinki. Pod siekiery pójdą nawet stare ponad stuletnie drzewa. Pretekstem do tego jest walka z kornikiem, ale prawdziwą motywacją wydają się korzyści finansowe.
Przeciwko tym planom protestują organizacje ekologiczne, w tym Fundacja Strefa Zieleni, Greenpeace, a także Komitet Ochrony Przyrody PAN.
Organizacja Greenpeace podkreśla, że Puszcza Białowieska to jedyny tak zachowany las nizinny w Europie. W opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody „jedyną przesłanką przemawiającą za proponowanym zwiększeniem pozyskania w ramach cięć (…) są względy ekonomiczne, związane z pozyskania drewna”.
Ministerstwo Środowiska ma plany przeprowadzenia kampanii informacyjnej, w której będzie przekonywać, że jeśli nie zwiększy się drastycznie wycinki Puszczy, to ta albo zgnije albo się spali.
Protest dla drzew
W niedzielę 17 stycznia o godz. 12 odbędzie się Marsz Entów, czyli protest zorganizowany przez Partię Zieloni, Ostrą Zieleń, Zielone Wiadomości i Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia. Uczestnicy spotkają się w Warszawie przy wejściu do Parku Łazienkowskiego, na przecięciu ul. Agrykoli z Aleją Chińską. Trasa przemarszu powiedzie od ul. Agrykoli przez Plac na Rozdrożu i Aleje Ujazdowskie aż do Kancelaria Premiera.
Organizatorzy zapraszają wszystkich, którym leży na sercu dobro przyrody. Osoby przebrane za drzewa mile widziane.