Tworząc swój profil w serwisie randkowym powinniśmy wystrzegać się przede wszystkim błędów ortograficznych i gramatycznych, narcyzmu oraz banałów. Co do zdjęć profilowych – lepiej unikać wstawiania tych grupowych bądź niezbyt przyzwoitych.
„Mój samochód, mój dom nad morzem, egzotyczne wakacje” – to dość powszechny obrazek pojawiający się na portalach społecznościowych, na których mamy tendencję do wyolbrzymiania naszych atutów. Któż z nas nie chce być postrzegany z jak najlepszej strony? Okazuje się jednak, że dobre intencje nie zawsze przynoszą odpowiednie rezultaty. W badaniu na temat atrakcyjnego profilu randkowego przeprowadzonym przez eDarling użytkownicy wskazali, m.in. najczęstsze błędy popełnianie przez osoby zakładające swój profil na portalu randkowym.
Niejeden z nas posiada lub posiadał w przeszłości konto na którejś z platform społecznościowych. Wielu singli decyduje się też na założenie konta na stronie randkowej. Za każdym razem, kiedy przeglądasz czyjś profil, z pewnością przyglądasz się mu dokładnie, analizując i zastanawiając się – czy wszystkie podane informacje są prawdziwe? Bez wątpienia tak postępują też inni z twoim profilem. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, na co najbardziej zwracają uwagę inni użytkownicy, oglądając twoje konto?
A co ze zdjęciem profilowym? Można by je nazwać naszą wirtualną wizytówką, z której korzystamy w świecie Internetu w celu nawiązania znajomości, randkowania czy też złożenia podania o pracę. Należy jednak pamiętać, że każde z tych zdjęć powinno być odpowiednio dobrane w zależności od charakteru portalu i naszych intencji.
Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, czego najlepiej unikać przy tworzeniu konta na profilu randkowym:
Dlaczego to właśnie poprawność językowa okazuje się tak istotna nawet w świecie wirtualnym?
„Sposób wysławiania się jest niezwykle istotny w odbiorze i ocenie tego, kim jesteśmy, jacy jesteśmy, a także tego czy jesteśmy podobni przekonaniami, postawami, wartościami do osoby, która bierze pod uwagę kontakt z nami. W komunikacji internetowej dialogowość, spontaniczność i sytuacyjność kontaktu wpłynęły na dążenie do minimalizacji wysiłku i upraszczania języka, co widoczne jest, m.in. w braku rozróżnienia małych i wielkich liter czy pomijaniu znaków interpunkcyjnych. Pomimo to i w tym medium kultura języka, unikanie błędów językowych oraz dbałość o treść i formę przekazu jest jednym z podstawowych warunków skutecznego komunikowania się oraz elementem budowania naszego wizerunku(…) Sprawność językowa, widoczna w gramatycznej i ortograficznej poprawności wypowiedzi, świadczy w oczach odbiorców o inteligencji, dobrym wykształceniu oraz kompetentności” – wyjaśnia dr Katarzyna Borkowska, językoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego.
Wśród informacji, które podajemy na swój temat, znajdują się takie, które bardzo często zdarza nam się idealizować. Niemal każdy z nas to robi, jednak nie wszyscy są w stanie się do tego przyznać. Naszym najczęstszym zamiarem według aż 67% procent ankietowanych jest chęć ukazania się z jak najlepszej strony, poza tym jak twierdzi 66% osób – w Internecie jest to po prostu łatwe i możliwe. Oto informacje, które lubimy ubarwiać:
Sieć daje nam wolność i więcej możliwości, by wyrazić siebie – takiego zdania jest 47% ankietowanych. I to właśnie Internet stał się medium, które ma największy wpływ na kształtowanie naszej tożsamości. Jednak kłamstwo, nawet wirtualne, ma krótkie nogi. Szczególnie, jeśli chodzi o portale randkowe –może ono prowadzić do niezręcznej, a wręcz wstydliwej sytuacji, kiedy w przyszłości dojdzie do spotkania twarzą w twarz.
Więcej na temat języka i sposobu wypowiadania się użytkowników portali randkowych znajdziesz w artykule:
http://www.edarling.pl/porady/zycie-singli-i-poszukiwanie-partnera/jezyk-sieci