Rozmowa o podwyżce u 41% pracujących Polaków wywołuje zdenerwowanie. Denerwujemy się w trakcie rozmowy, ale i przed nią – co piąty pracownik przyznaje, że obawa o nerwową reakcję szefa powstrzymuje go przed zainicjowaniem rozmowy o wynagrodzeniu. Co więcej, 70% z nas uważa, że aby otrzymać podwyżkę, trzeba mieć dobre relacje z szefem.

Nie ulega wątpliwości, że rozmowy o podwyżce nie należą do najprostszych – prawie połowie Polaków (41%) towarzyszy wtedy zdenerwowanie, a takie emocje częściej występują u kobiet (49%) niż u mężczyzn (35%). Co ciekawe, najczęściej do zdenerwowania podczas rozmowy przyznają się osoby z wyższym wykształceniem (45%), a najrzadziej te z zasadniczym zawodowym (35%). Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl pokazują, że rozmowy o podwyżce mogą wywoływać jednak również pozytywne emocje. Część pracowników traktuje negocjowanie podwyżki jako wyzwanie, a nie tylko stresującą ostateczność – co czwarty respondent przyznaje, że podczas rozmowy o zarobkach ze swoim przełożonym odczuwa ekscytację, a 23% – radość.

podwyzka 2Co piąty pracownik obawia się reakcji szefa

Dbanie o pozytywne stosunki z szefem przekładają się na większa szansę na podwyżkę? Tak właśnie uważa większość badanych Polaków. Blisko 70% respondentów twierdzi, że aby otrzymać podwyżkę, niezbędne są dobre relacje z przełożonym. Co więcej, aż 21% pracowników przyznaje, że nie inicjuje rozmowy o wyższym wynagrodzeniu w obawie o zdenerwowanie szefa. Lęk o reakcję szefa potęguje się wraz wiekiem –  tylko 16% pracujących Polaków w wieku do 40 roku życia, ale już prawie 30% respondentów w wieku powyżej 50 lat odwleka rozmowę o podwyżce ze względu na obawę przed reakcją szefa.

podwyzka 3Co nas blokuje przed otwartą rozmową?

Co więcej, jak pokazuje raport Pracuj.pl, co czwarty (25%) Polak nie inicjuje rozmowy o podwyżce z powodu braku wiedzy na temat możliwych zarobków na analogicznym stanowisku, a także generalnego przekonania, że „i tak podwyżki się nie dostanie” (37% badanych). Brak pewności siebie może więc często wynikać z niewiedzy lub braku argumentów, które pozwalałyby wierzyć, że można negocjować korzystniejsze wynagrodzenie. „Brak punktu odniesienia skutecznie utrudnia dużej części z nas określenie wartości swoich kompetencji, umiejętności i doświadczenia – tłumaczy Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń Grupy Pracuj. „Rozmawiając o zmianie płac, nikt nie chce zaproponować kwoty, która mogłaby zostać uznana za wygórowaną, bo od razu zostanie odrzucona. Jednocześnie, jeśli prosząc o podwyżkę, wymienimy kwotę zbyt małą, pracodawca może się zacząć zastanawiać, dlaczego wyceniliśmy się tak nisko. Dlatego tak istotne jest zdobycie wiedzy o tym, jak rynek wycenia aktualnie nasz profil zawodowy. To pozwoli nam nie tylko pewniej podchodzić do rozmów o zarobkach, lecz także pomoże w określeniu naszego miejsca na rynku pracy” – wyjaśnia ekspert.

W odpowiedzi na potrzeby wskazywane przez pracowników, Pracuj.pl stworzył narzędzie, które ułatwi rozmowę z przełożonym o wynagrodzeniu. Serwis zarobki.pracuj.pl umożliwia sprawdzenie, czy nasza pensja jest odpowiednia względem doświadczenia i stanowiska.

Cytowanie danych za podaniem źródła: Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu” na podstawie badań TNS Polska.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.