Nowy Rok to początek nowego rozdziału w życiu. Przynajmniej teoretycznie. Nowe marzenia, plany, nadzieje. Szybszy samochód, większe mieszkanie, lepsza praca i zarobki. Jak z tego nie zrezygnować po dwóch tygodniach?
Jakich zmian najczęściej chcemy dokonać w nowym roku? Większość z nas zamierza schudnąć. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Gdybyśmy bowiem dotrzymali postanowień wypowiedzianych pod lampkę szampana, w zeszłym roku zrzucilibyśmy aż 200 tys. ton zbędnych kilogramów! Na kolejnych miejscach znajdują się: rozstanie z dymkiem, większa aktywność fizyczna i zmiana pracy. Według psychologów, najmniej kłopotów z realizacją postanowień mają ludzie pewni siebie, twardo stąpający po ziemi, o jasno sprecyzowanych wymaganiach względem siebie i innych. Cele, które wyznaczają sobie osoby o niższym poczuciu wartości, mniej konsekwentne i mające problemy z określeniem życiowych priorytetów, czasami są zbyt radykalne, a przez to trudne do zrealizowania. Właśnie takie osoby częściej wpadają w pułapkę i nie dotrzymują tego, co miały w planach. Według badań, do 8-14 stycznia jedna trzecia osób wycofuje się ze złożonych przez siebie kilka dni wcześniej zobowiązań.
1. Noworoczne postanowienie nie może być efektem impulsu, a przemyślanym i dopracowanym planem na nadchodzący rok.
2. Oddziel sprawy mało ważne od naprawdę istotnych. Kupno nowego domu od nauki języka hiszpańskiego, znalezienie lepiej płatnej pracy od jedzenia czekolady z orzechami. Patrząc na kartkę zapełnioną postanowieniami, musisz wiedzieć, od czego zacząć, inaczej szybko zrezygnujesz wskutek nadmiaru rzeczy do zrobienia.
3. Pomyśl, jakie efekty przyniesie realizacja wyznaczonych celów. Jeśli chcesz nauczyć się oszczędzania, zrób listę korzyści z tym związanych i umieść ją w widocznym miejscu, na przykład na lodówce albo korkowej tablicy w pokoju.
4. Skup się na celach, które są realistyczne i ograniczone czasowo. Zamiast stwierdzić „schudnę”, określ, ile dokładnie chcesz stracić na wadze i zaplanuj działanie na każdy miesiąc.
5. Postanowienia realizuj etapami, bez spędzających sen z powiek wymagań na samym początku – w ten sposób zobaczysz, jaką drogę musisz jeszcze pokonać, by osiągnąć cel.
6. Postanowienia zamień w marzenia. Każdy człowiek instynktownie dąży do przyjemności
i błogostanu, a nie do wyrzeczeń.