Zakochani rozmawiają o wielu rzeczach, ale zdarza się im zapominać o tym, co naprawdę ważne. Tych tematów nie powinnaś omijać przed wkroczeniem w poważny związek.
Partnerzy nie muszą się zgadzać we wszystkim. W obszarach kluczowych dla związku warto mieć jednak zbliżone zapatrywania i zdolność do kompromisu. Pieniądze, dzieci, seks, plany i ambicje życiowe to dla nas wszystkich sprawy tak istotne, że może się o nie rozbić romantyczna miłość. Ukrywanie swojego prawdziwego stanowiska nie ma sensu, ponieważ ono i tak wyjdzie na jaw w codziennej praktyce. Lepiej zatem porozmawiać, niż potem zostać zaskoczonym przez problem nie do przeskoczenia.
Przed ślubem zapytaj partnera i poinformuj go o swoim stanowisku w następujących kwestiach:
A jeśli tak, to ile? A gdyby okazało się, że nie możemy mieć dzieci drogą naturalną, to czy spróbowałbyś in vitro lub rozważał adopcję? To najważniejsze pytania związane z rodzicielstwem. Skrajnie różne odpowiedzi na nie to znak, iż w swoim czasie temat może się stać przyczyną poważnego kryzysu.
2. Co sprawia, że ktoś jest dobrym rodzicem?
Warto zapytać, jak partner wyobraża sobie podział obowiązków rodzicielskich. Kto jego zdaniem powinien zostać w domu z małym dzieckiem i jak długo, kto wstawać w nocy, kto chodzić na wizyty kontrolne w przychodni. Trzeba też przedyskutować, jaki styl wychowania partnerzy uznają za najlepszy. Czy dopuszczają stosowanie kar fizycznych? Jaki system nagród chcą wprowadzić? Jak zapatrują się na nagradzanie dziecko finansowo za osiągnięcia?
3. Czy masz zaciągnięte długi lub kredyt do spłacenia?
Polacy nie lubią rozmawiać na „takie” tematy, boją się ich jeszcze bardziej niż rozmów o seksie. Kobietom zdaje się, że jeśli zapytają o pieniądze, to zastaną uznane za interesowne. Tymczasem to właśnie budżet domowy jest najczęstszą przyczyną konfliktów w związkach, a nie seks czy rodzicielstwo. Jako małżonkowie dzielimy portfele, więc powinniśmy wiedzieć, co w nich mamy. Jeśli partner w przeszłości zaciągnął długi i miał problem z ich spłaceniem, po ślubie wpłynie to na waszą zdolność kredytową. Jeśli obawiasz się rozmowy o finansach, najlepiej zrobisz zaczynając od siebie. Opowiedz partnerowi o swoim budżecie i poproś, by zrobił to samo.
4. Kto powinien wykonywać obowiązki domowe?
Ten obszar życia pokazuje, jaką mamy wizje ról genderowych. Wielu mężczyzn deklaruje, że chętnie będzie „pomagać w domu”, ale wyobraża sobie, że w praktyce ma to polegać jedynie na wynoszeniu śmieci od czasu do czasu, bo „prawdziwemu mężczyźnie” nic innego nie przystoi. Warto pytać o szczegóły – kto miałby gotować, sprzątać ze stołu, odkurzać, robić pranie i myć okna. Do kogo mają należeć codzienne zakupy i odwożenie dzieci do przedszkola lub na zajęcia dodatkowe? Rozmawiając o przyszłych obowiązkach domowych, trzeba zaznaczyć, które z nich możesz wziąć na siebie, które chciałabyś dzielić, a których wolałabyś całkowicie uniknąć.
5. Jak często chciałbyś się kochać?
Nawet jeżeli współżyjecie od jakiegoś czasu, wyobrażenia o tym, jak ma wyglądać małżeński seks mogą odbiegać od dzisiejszej codzienności. Warto porozmawiać o tym, co dla partnera jest udanym życiem seksualnym i jaką częstość współżycia uważa za satysfakcjonującą. Dobrze jest określić swoje oczekiwania i ograniczenia w tej kwestii.
6. Jak widzisz naszą przyszłość za 5 lat?
Każdy z was powinien na osobności stworzyć wizję waszego związku za 5 lat, by potem porównać ją z wizją partnera. Co będziecie robić, gdzie mieszkać, czy będziecie mieli dzieci? Czy w mieszkaniu są zwierzęta domowe, goście, mnóstwo drobiazgów? A może żyjecie w nowocześnie urządzonym, sterylnym domu, który jest tylko waszą oazą? Podróżujecie dużo, czy raczej skupiacie się na karierze, by odłożyć na przyszłość? O tym trzeba porozmawiać!