Torebka potrafi wiele powiedzieć o jej właścicielce. Kolor, fason czy wielkość torebki to wskaźniki ilustrujące styl, pozycję i charakter kobiety. Torebka to dodatek ale również przedmiot niezbędny w codziennym życiu, mieści bowiem wszystko, co kobiecie może być potrzebne. Zawartość torebki to przekrój pasji, działań, zainteresowań, obowiązków i przyjemności. 

shutterstock_317525342

W średniowieczu kobiety nie nosiły torebek, natomiast sakiewki były domeną mężczyzn, którzy przyczepiali je do pasa i gromadzili w nich niezbędne drobiazgi. Niektóre sakiewki były bogato zdobione, podkreślając w ten sposób status mężczyzn, do których należały. Dopiero w XV wieku kobiety zaczęły używać sakiewek do noszenia m.in. robótek ręcznych. Dawne sakiewki ewoluowały z biegiem lat i wieków, aby w czasach współczesnych osiągnąć znane wszystkim paniom formy.

shutterstock_317243696

Zgodnie z kanonem mody

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że torebki należą do świata mody. Podążając za obowiązującymi trendami zmieniają kolory, fasony, rozmiary i zdobienia, a także materiały, z których są wykonane. Fasony torebek zmieniły się znacząco od XIX w. Poprzez delikatne „woreczki”, następnie torebki-mufki, kolejno kopertówki noszone w ręce aż po odkryte po wojnie torby na ramię, wzorowane na wojskowych chlebakach, pasujące do wyemancypowanych, silnych kobiet.

shutterstock_317463047

Koniecznie skóra?

Jeszcze kilka lat temu uważano, że dobra torebka musi być z naturalnej skóry. W wyniku coraz głośniejszych protestów ekologów, jak również dzięki z roku na rok udoskonalanej technologii, skóra syntetyczna, inaczej zwana eko-skórą, zaczęła zajmować poczesne miejsce w sektorze galanterii. Niektóre marki nie rezygnują ze skór naturalnych, jednakże są już takie, które z dumą podkreślają, że ich produkty nie są pochodzenia zwierzęcego. Z praktycznego punktu widzenia torebka z eko-skóry spełnia tę samą rolę, co jej siostra zrobiona ze skóry cielęcej czy koźlej, poza tym, że łatwiej ją utrzymać w czystości za pomocą wody i mydła. Torby podróżne lepiej się sprawdzają w wersji syntetycznej czy materiałowej, gdyż są bardziej odporne na uszkodzenia w ładowniach samolotów czy bagażnikach autokarów. Z kolei torebki wieczorowe często są robione z tkanin, wyszywanych kamieniami czy cekinami i nie mają nic wspólnego ze skórą naturalną.

Jaką zatem torebkę wybrać? Jak wygląda ta idealna? To proste – musi pasować do usposobienia i osobowości kobiety, do okazji, przy której jest używana, i do kreacji właścicielki.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.