TO LUBIĘ… niedzielne spotkania z dziełami sztuki. Pracownicy Muzeum Narodowego opowiadają o wybranym dziele sztuki z „KoLekcji”.

26 lutego – Bernardo Strozzi, Nawiedzenie, ok. 1630 – Bożena Pysiewicz

Nawiedzenie powstałe prawdopodobnie około 1630 r. jest świadectwem odważnego stylu Strozziego. Z wielką swobodą łączy silny światłocień i zacięcie realistyczne – tak charakterystyczne dla Caravaggia i kontynuatorów jego dorobku – z wyrafinowaniem kolorystycznym właściwym dla szkoły malarstwa weneckiego. Przy doskonałości technicznej malarz nie traci z oczu głównego przesłania obrazu – ciepła i czułości, które promieniują ze sceny spotkania dwóch przyszłych matek Jezusa Chrystusa i św. Jana Chrzciciela.

SPOJRZENIA NA DZIEŁO SZTUKI – wykłady czwartkowe

godz. 18.00, ok. 80 minut, wstęp wolny

1 marca – Artysta święty czy artysta uczony? W pracowni malarza XV i XVI wieku – dr hab. Grażyna Jurkowlaniec (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego)

Punktem wyjścia wykładu będzie rycina Jana Baptista Collaerta według Jana van der Straat (Johannesa Stradanusa) Color olivi, należąca do serii poświęconej najważniejszym wynalazkom i odkryciom doby nowożytnej, zatytułowanej Nova reperta (1584). Samo zaliczenie malarstwa olejnego do tych osiągnięć nasuwa rozmaite refleksje na temat rozumienia zadań malarstwa i jego relacji do innych dziedzin działalności człowieka w XVI wieku. Z kolei wygląd pracowni, zwłaszcza jeśli porównać ją z wcześniejszymi przedstawieniami malarza przy pracy, każe zadać pytanie o przemianę statusu i pozycji społecznej artysty w epoce nowożytnej.

Dr hab. Grażyna Jurkowlaniec, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się sztuką późnego średniowiecza i epoki nowożytnej.

RODZINA W AKCJI! niedzielne warsztaty familijne dla dzieci w wieku 5–12 lat,

godz. 12.00, ok. 90 minut, udział w zajęciach bez zapisów, obowiązuje bilet wstępu na wystawę

4 marca, Czy można namalować hałas?

Niektórzy mówią, że obraz jest niemą płaszczyzną. Nic bardziej błędnego! Obrazy pełne są dźwięków, zapachów, muzyki. Także ciszy. Każdy obraz można usłyszeć. Wystarczy zatrzymać się i… posłuchać.

Program lekcji muzealnych Ośrodka Oświatowego Muzeum Narodowe w Warszawie towarzyszących wystawie można znaleźć tutaj

Zapraszamy!

Kontakt:
Katarzyna Maciąg-Mireńska, kmaciag@mnw.art.pl, tel.  (22) 843 15 86, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.