Mamy dobrą wiadomość. O miłości wciąż można opowiadać pięknie i subtelnie.

Tekst: Sylwia Skorstad

ParyzAlain odziedziczył paryskie kino studyjne Cinéma Paradis. Nie sprzedaje w nim popcornu i nie pokazuje hollywoodzkiej papki filmowej. Choć nie taką karierę wymarzyli sobie dla niego rodzice, on czerpie z pracy dużo satysfakcji. Uwielbia obserwować swoich klientów, jest ciekawy ich biografii i powodów, dla których przychodzą na starannie dobierane przez niego filmy. Najbardziej intryguje go kobieta w czerwonym płaszczu, która zawsze siada w siedemnastym rzędzie.

Życie cudem jest

„Ten świat został stworzony nie tylko dla zuchwałych i nieustraszonych, głośnych i asertywnych, nie, jest na nim miejsce również dla nieśmiałych, cichych, dziwacznych i upartych” – uważa główny bohater. Od pierwszych stron wiemy, że on sam zalicza się do tych drugich.

„Wieczorem w Paryżu” to urocza książka. W świecie wykreowanym piórem Barreau łatwo się zakochać. Zdarzają się w nim prawdziwe cuda, ludzie są życzliwi i pomocni, a marzenia czasem się spełniają. Jest wielka miłość do kina, przywiązanie do tradycyjnych wartości oraz subtelne poczucie humoru. I nic dziwnego, bo sam autor mówi o sobie, że jest urodzonym optymistą. Wie, że różnie się w życiu zdarza, ale ma też przekonanie, iż czasem jakaś tajemna siła pomaga tym, którzy na to zasługują. I tak właśnie dzieje się z głównym bohaterem jego powieści. Alain najpierw umawia się z nieznajomą w czerwonym płaszczu i przeżywa magiczną randkę, a potem do jego kina trafia światowej sławy reżyser filmowy i gwiazda kina.

Poszukiwana, poszukiwana

Niestety, nieznajoma, w której Alain zdążył się zakochać tak bardzo, by odmówić pocałunku gwieździe filmowej, nie pojawia się na kolejnym umówionym spotkaniu. Miłośnik starego kina rozpoczyna żmudne poszukiwania kobiety, o której wie bardzo niewiele. Może romantyczna randka tylko mu się przyśniła? Może w prawdziwe życie to jednak nie francuski romans? Zanim Alain znajdzie odpowiedzi na te pytania, wiele będzie musiało się wydarzyć.

Nicolas Barreau, Wieczorem w Paryżu/Wydawnictwo Bukowy Las

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.