To nie tylko wspaniale napisana książka, ale także wybawienie dla wielu kobiet. Większość znanych mi matek (tych szczerych, tych zmęczonych, tych zdezorientowanych) odnajdzie siebie na pełnych mądrości kartkach − i zostanie podtrzymana na duchu.

Elizabeth Gilbert, autorka Jedz, módl się, kochaj

„Zła matka to ja” − czy tak myśli każda kobieta? Są podstawy, by tak sądzić. Zwłaszcza w Polsce, zwłaszcza jeśli próbuje pozostać sobą.

Wszystko zaczęło się od tego, że Waldman wyznała publicznie, iż bardziej kocha męża niż dzieci (ma ich czwórkę). Mało nie pobito jej za tę bezczelność w programie Oprah Winfrey Show. Incydent wywołał ogólnonarodową dyskusję. To zainspirowało autorkę do tego, by napisać książkę o byciu matką nie podlegającą temu stereotypowi − i innym stereotypom. Niełatwo jest żyć w cieniu matki albo teściowej. Niełatwo jest rzucić pracę i zarazem niełatwo jest zostawić dzieci pod czyjąś opieką. A co z tą szczytną ideą karmienia piersią? Dawno nie opublikowano tak życiowej i mądrej książki o macierzyństwie i wychowywaniu dzieci.

Pozostaje pytanie, do jakiego stopnia myśląc o sobie „zła matka”, masz rację.

Ayelet Waldman to z zawodu prawniczka, a z zamiłowania pisarka, prywatnie żona Michaela Chabrona, laureata Nagrody Pulitzera. Wraz z mężem i czwórką dzieci mieszka w Berkeley w Kalifornii. Publikuje m.in. w „Elle”, „Vogue”, „New York Timesie”. Jest autorką kilku książek beletrystycznych. Więcej o Ayelet Waldman można przeczytać na jej stronie internetowej www.ayeletwaldman.com (ma także profile na Twitterze i Facebooku).

„Ayelet Waldman przekazuje jasne i głębokie przemyślenia o macierzyństwie jako doświadczeniu i… sporcie widowiskowym. Zła matka jest szczera i gorzka, daje mądre rady i sprawia przyjemność”.

Meg Wolitzer, autorka powieści Pozycja i Żona

„Zdroworozsądkowe spojrzenie Ayelet Waldman na wyzwania macierzyństwa jest prawdziwym wytchnieniem. Delektowałam się pełnym gracji językiem                              i autoironicznym humorem, jej jasnymi − nawet jeśli momentami bolesnymi − spostrzeżeniami. I podziwiam ją głęboko za orzeźwiającą szczerość, która daje prawdziwe odkupienie”.

Peggy Orenstein, autorka Waiting for Daisy [Czekając na Daisy]

„Ayelet Waldman pisze o macierzyństwie tak, jak kobiety go doświadczają: nie tylko jako rodzicielki, ale także żony, kobiety robiące karierę oraz, co najbardziej wzruszające, przez pryzmat własnego dzieciństwa. Zła matka napisana jest z humorem, przenikliwością, wspaniałomyślnością i bezlitosną szczerością. Jest idealna dla każdego, kto ma dzieci i sam był kiedyś dzieckiem”.

Pamela Paul, autorka Parenting, Inc. [Rodzicielstwo sp. z o.o.]

oraz The Starter Marriage [Małżeństwo na starcie]

Ayelet Waldman,  Zła matka. Kronika matczynych wykroczeń,  drobnych katastrof i rzadkich momentów chwały

znak.com.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.