Tytuł wystawy Teresy Gierzyńskiej  – rzeźbiarki, fotografki, graficzki – został zaczerpnięty z książki Lauren Berlant. Kobiety żyją dla miłości” to komentarz do prac artystki, które wyrosły ze sprzeciwu wobec zapośredniczonych przez kulturę masową wizerunków kobiecości oraz stereotypów na temat społecznej roli kobiety i jej idealnego życia. Od dziś do 6 marca 2022 roku wystawę można oglądać w warszawskiej Zachęcie.

kobiety żyją dla miłości

Bogaty dorobek prac Teresy Gierzyńskiej wciąż pozostaje nieznany szerszej publiczności. Duża, monograficzna wystawa w Zachęcie wraz z towarzyszącą jej obszerną publikacją po raz pierwszy daje pełen wgląd w oryginalną twórczość artystki. 

Gierzyńska eksploruje obrzeża fotografii, wykorzystuje ją jako zapis swojej praktyki performatywnej, eksperymentuje z metodami jej powielania i przetwarzania. Wprowadza w obszar sztuki wizualne elementy zaczerpnięte z kultury masowej, a także właściwe jej techniki. Oś wystawy stanowią najważniejsze cykle: O niej oraz Istota rzeczy. Na pierwszy składają się tworzone na przestrzeni kilkudziesięciu lat fotograficzne autoportrety, w późniejszym okresie także portrety dorastającej córki.

Drugi cykl wystawy „Kobiety żyją dla miłości” to zbiór kolaży wykorzystujących wizerunki kobiet z kolorowej prasy, w których artystka konfrontuje się z męskim spojrzeniem oraz ikonografią (artystyczną i popularną) przedstawień kobiety jako obiektu pożądania. Prace te są przykładem wypracowanego przez Teresę Gierzyńską subtelnego i intymnego feministycznego języka, który służy badaniu i odkrywaniu kobiecej tożsamości, mówieniu o własnej cielesności i seksualności.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny    

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.