W kwietniu Stambuł zamienia się w miasto pełne barwnych tulipanów. Największe parki miejskie stają się kolorową i zapierającą dech w piersiach krainą tych pięknych kwiatów. W tym roku tulipany ozdobią Stambuł już po raz jedenasty.

shutterstock_312753482

Turcja ojczyzną tulipanów

Tulipan jest symbolem Turcji, a w szczególności Stambułu. Tradycja obchodzenia święta tych kwiatów łączy się głównie z powitaniem wiosny, ale również z przypomnieniem, że ojczyzną tulipanów wcale nie jest Holandia, a … Turcja. To właśnie z terenów Turcji rośliny trafiły najprawdopodobniej na przełomie XVI i XVII wieku do Holandii. Według legendy do rozpowszechnienia tulipanów przyczynił się austriacki poseł. Podczas podróży po Imperium Osmańskim ów poseł zachwycił się pięknymi kwiatami, a ich walory opisał w swojej relacji z wyprawy. Wysłannik otrzymał nawet cebulki tulipanów od samego Sulejmana Wspaniałego. Uprawą tych kwiatów w Austrii zajął się holenderski botanik Karol Clusis i to również dzięki niemu tulipany są dziś tak popularne.

festiwal_tulipanow_3

Stambuł wita wiosnę tulipanami

Podczas festiwalu cały Stambuł rozkwita tysiącem barw, a kwiaty widoczne są w całym mieście. Tulipany rosną na każdym możliwym skrawku zieleni – w parkach, na klombach, na pasach między ulicami, przy chodnikach. Bardzo często rośliny są posadzone tak, żeby tworzyły ciekawe kompozycje, przedstawiające flagę Turcji, wirującego derwisza lub panoramę Stambułu. Także kolory tulipanów mają swoje znaczenie. Czerwony oznacza idealną miłość, żółty – pozytywny nastrój, a biały i fioletowy są symbolami przebaczenia. W ubiegłym roku na potrzeby festiwalu w całym Stambule zasadzono około 30 milionów tych kwiatów – 5 milionów wyhodowano w rejonie Stambułu, a 25 milionów przywieziono z Anatolii. Festiwalowi towarzyszą różne imprezy takie jak koncerty i wystawy.

festiwal_tulipanow_1

Parki pełne tulipanów

W Stambule wyróżniają się trzy parki, w których można podziwiać piękne kompozycje kwiatów. Główne obchody festiwalu odbywają się w Parku Emirgan. Wejście do parku jest bezpłatne, ale w weekendy trzeba przygotować się na obecność mnóstwa zwiedzających osób. Mieszkańcy Stambułu już tradycyjnie zabierają ze sobą koce i przygotowanie wcześniej posiłki, aby urządzić sobie piknik w towarzystwie tysięcy kwiatów. Pozostałe dwa parki – Yildiz, Gülhane – również cieszą się sporą popularnością zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. O ogromnej skali wydarzenia świadczy fakt, że w zeszłym roku w dwóch największych parkach, czyli Gülhane i Emirgan posadzono aż 4 miliony tulipanów, na które składało się 200 odmian tych kwiatów.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.