Zwrot w stronę win biodynamicznych, ponowne zwrócenie uwagi na sposoby dobierania alkoholi do potraw oraz potwierdzenie zeszłorocznych trendów, dotyczących tryumfu małych, lokalnych producentów alkoholi nad międzynarodowymi gigantami. Takie wnioski płyną z jednych z największych targów win i alkoholi, które odbyły się między 4 a 6 marca w Dusseldorfie.
Zainteresowanie produktami ekologicznymi wykracza poza sferę jedzenia. Zdecydowanie najpopularniejszym trendem dotyczącym win jest rosnące popularność żywności organicznej. Takie produkty powstają w winnicach, w których nie stosuje się żadnych środków chemicznych. Ponadto uprawy, i cały proces produkcji wykonywane są zgodnie ze standardami i kalendarzem biodynamicznym. Wina organiczne są zdrowsze, zawierają bowiem więcej polifenoli, które obniżają poziom złego cholesterolu oraz przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów.
Kolejnym trendem godnym wspomnienia jest zwrócenie uwagi na sposoby łączenia alkoholi z potrawami. Coraz więcej osób odkrywa łagodne i orzeźwiające wina różowe, które idealnie komponują się z sałatkami czy lekkimi przekąskami. Na popularności zyskuje również rezygnacja z niezdrowych dań i ciężkich, mocnych alkoholi, na rzecz ryb i łagodniejszych, choć równie wyrazistych trunków.
„Obserwujemy coraz większe zainteresowanie lekkimi, orzeźwiającymi różowymi winami, które idealnie komponują się z lekkimi przystawkami. Wzrasta liczba osób, które zaczynają interesować się kulturą picia wina i innych, mocniejszych alkoholi takich jak whisky czy koniak. Trendy te wynikają z coraz silniejszego przenikania standardów zachowań w określonych sytuacjach z zachodu do Polski”. – mówi Paweł Boczkowski, manager warszawskiej restauracji Sofa Restaurant & Bar.
Tegoroczne trendy potwierdzają tezę, że dla konsumentów coraz istotniejsze jest kto i w jaki sposób wytworzył produkt, który chcą kupić. Nie bez znaczenia jest fakt, że większość mikro producentów decyduje się na powrót do starych receptur, rezygnując z konserwantów i chemicznych ulepszaczy, co jest gwarantem walorów zdrowotnych i smakowych ich produktu.
Swoisty powrót do natury spowodowany jest ucieczką przed światem, w którym większość rzeczy smakuje podobnie, a znaczną część składników stanowią chemiczne dodatki. Warto więc wyruszyć na poszukiwanie prawdziwego smaku, który kiedyś zatraciliśmy – efekty mogą być zadziwiające.