Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto wiedzieć, w jakich okolicznościach się pojawiła. Pierwsze wyroby jubilerskie powstały prawdopodobnie około 100 000 lat temu, czyli w czasach, w których człowiek myślał głównie o przeżyciu. Może to zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że biżuteria nie jest nam na pozór do niczego niezbędna – mogłoby się wydawać, że jest luksusem, potrzebą, którą powinniśmy zaspokajać po spełnieniu szeregu innych bardziej podstawowych potrzeb.

 

Dla naszych przodków biżuteria pełniła jednak aż pięć funkcji: religijną, symboliczną, pokazania statusu społecznego, użytkową i zdobniczą. Wierzono w magiczną moc biżuterii, która przybierała z początku postać głównie talizmanów i amuletów. Składano ją w ofierze bogom. W starożytności na biżuterię mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi, był to więc sposób na wyróżnienie się na tle plebsu. Dla możnowładców biżuteria była jednym z symboli władzy i pozwalała im wzmocnić swój autorytet.

Mimo że większość tych celów już nie jest aktualna, biżuteria nadal ma dla nas duże znaczenie. Dla nas, kobiet, bo mężczyźni w dzisiejszych czasach jej nie noszą (chociaż ostatnio pojawiła się taka moda i u panów, ale jest to margines). W XXI wieku gra głównie rolę zdobniczą. Biżuteria dodaje nam kobiecości i podkreśla naszą urodę. Nie wystarczy jednak nosić jakąkolwiek biżuterię, aby osiągnąć te cele. Musi być odpowiednio dobrana, inaczej będzie miała efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego też w tym artykule skupię się na tym, jakich zasad należy przestrzegać, aby rzeczywiście dodawała nam kobiecości, a nie naraziła na śmieszność.

Dopasowanie biżuterii do ubioru, fryzury i makijażu

Jeżeli chodzi o fryzurę i makijaż należy mieć na uwadze głównie kilka zdroworozsądkowych zasad. Musimy pamiętać o spójności i harmonii. Nie możemy założyć klasycznej bransoletki i broszki do ekstrawaganckiego makijażu i fryzury. Poza tym, musimy wybrać, czy chcemy zwrócić uwagę bardziej makijażem, biżuterią, a może fryzurą? Nie możemy przedobrzyć. Biżuteria stanowi urozmaicenie stroju.

Myśl o swoim wyglądzie jako całości. Niestety pewne elementy stroju wykluczają określoną biżuterię i będziesz musiała z niej zrezygnować, ale w niektórych sytuacjach ubranie i biżuteria komponują się w świetną całość. Czarny strój pasuje na przykład do czerwonej, fioletowej czy zielonej biżuterii albo do srebra. Pamiętaj o tym, żeby nie łączyć zbyt jednolitych lub wręcz przeciwnie skrajnie kontrastowych kolorów. Jeden powinien być dominujący, a reszta powinna go uzupełniać.

Jeżeli jesteś bardzo przywiązana do określonej biżuterii i koniecznie chcesz ją założyć możesz do niej dopasować strój, a nie odwrotnie. Do srebra z bursztynem pasuje odzież z jedwabiu lekko jaśniejsza niż kolor bursztynu.

Biżuteria współgrająca z wyglądem Twojej twarzy i ciała

Istnieją cztery typy urody kobiet, które metaforycznie można porównać do czterech pór roku. Do każdego pasuje inny typ biżuterii. Wiosna ma jasną cerę, blond włosy i jasne oczy. Najbardziej do niej pasuje biżuteria o kolorze niebieskim, zielonym lub żółtym. Turkus jest kamieniem, który idealnie się komponuje z tym typem urody.

Lato cechuje blada, śniada cera, włosy od koloru szaro-popielatego po blond oraz niejednolity kolor oczu. Do tego typu urody należy dobierać chłodne kolory takie jak błękit, granat czy kolor srebrny.

Jesień ma bardzo jasną lub beżową cerę, twarz pokrytą rudymi piegami, włosy kasztanowe, rude lub miedziane i tęczówki oczu o kolorze bursztynowym. Do takiego typu urody pasują zawieszki z bursztynem w stylu retro.

Zima może mieć porcelanową cerę lub ciemną karnację, ma ciemne włosy i kontrastujący kolor oczu. Zdecydowane odcienie kolorów biżuterii, czyli czysta biel, czerń lub ciemny granat, są dla nich preferowane. Zimom polecam dużą wyrazistą biżuterię oraz ciemne szlachetne kamienie takie jak onyks.

O ile do typu urody dopasowujemy kolor biżuterii, to do kształtu twarzy dopasowujemy kształt kolczyków. W uproszczeniu można stwierdzić, że istnieją głównie trzy typy twarzy, które można utożsamiać z figurami geograficznymi.

Pierwszym jest trójkąt, dla którego charakterystycznymi są: wąski, wydłużony podbródek, szerokie czoło oraz to, że dla danej osoby kości policzkowe stanowią najszerszą część twarzy. Jennifer Lopez ma trójkątną twarz. Warto zrównoważyć dolną część twarzy z górną przy takim kształcie twarzy. Oznacza to, że powinniśmy zakładać kolczyki, które są węższe na górze i szersze.

Drugim jest okrąg lub owal czyli twarz, która jest najszersza na poziomie policzków, zawiera niskie czoło i okrągły podbródek. Kate Winslet należy do osób o okrągłej twarzy. Jeżeli Ty też jesteś jedną z nich unikaj okrągłej biżuterii i myśl o długich kolczykach.

Trzecią figurą geometryczną, do której może być podobna twarz jest kwadrat lub prostokąt. Jeżeli masz szerokie czoło, wystające kości policzkowe i szeroką żuchwę, to znaczy, że masz prostokątną twarz, tak jak na przykład Paris Hilton. Dla Ciebie, w przeciwieństwie do osób o okrągłej twarzy, pożądane są kolczyki o okrągłych kształtach.

Ponadto, zwróć uwagę na to, żeby biżuteria niwelowała Twoje fizyczne niedoskonałości, a nie je uwypuklała. Jeżeli masz drobną sylwetkę, powiedz nie masywnej biżuterii. Wręcz przeciwne wybierz sobie drobną zawieszkę. Jeżeli masz masywną sylwetkę i jesteś wysoka, to jak najbardziej możesz przybierać w dużej biżuterii z wyszukanymi wzorami i kształtami. Niskim paniom przy kości polecam bardziej dyskretną biżuterię. Krótką szyję można wydłużyć optycznie za pomocą długich korali. Zbytnią obfitość biustu można zatuszować naszyjnikiem o połowie długości od szyi do linii biustu. Masywne korale z kolei pasują do kobiet o małym biuście.

W doborze pierścionków niezwykle duże znaczenie ma to, jakie masz palce. Ja mam na przykład smukłe palce i mogę sobie pozwolić na masywne pierścionki. Jednak jeżeli masz bardziej pulchne palce odradzałabym noszenia takich pierścionków. Postaw bardziej na delikatne wzory.

 

Konwenanse i umiar

Biżuterię należy dobrać tak, aby miała pożądany charakter w zależności od okoliczności – oficjalny, luźny, sportowy… Do pracy zakładaj raczej skromną biżuterię. Na dyskotece możesz sobie pozwolić na większą ekstrawagancję. Możesz założyć długie kolczyki i bransoletkę z połyskującymi cyrkoniami.

Niezależnie od tego wszystkiego, co napisałam powyżej, zawsze musisz pamiętać o jednej rzeczy przed założeniem biżuterii – należy ją nosić z umiarem. Lepiej postawić na jeden przyciągający uwagę akcent niż epatować nadmiarem ozdób. Jeżeli zakładasz naszyjnik, ogranicz się do małych kolczyków lub zupełnie z nich zrezygnuj. Miej też na uwadze, że dobrze dobrana biżuteria nie musi być kosztowna. Powinna przykuwać uwagę oryginalnością, stylem, kolorem i formą. Musisz przy tym czuć się dobrze i swobodnie.

Inny wymiar biżuterii

Biżuteria to nie tylko estetyka – to coś więcej. Jest to sposób na wzmocnienie poczucia pewności siebie i własnej wartości. Dopasowana do osobowości, powinna współgrać z charakterem i aktualnym samopoczuciem. Dla niektórych może mieć wartość symboliczno-sentymentalną. Nie należy również zapominać o właściwościach leczniczych.

Te wszystkie pozaestetyczne walory biżuterii będą jednak przedmiotem kolejnego artykułu.

 

 

Barbara Wołoszczakiewicz, PR Manager

www.allkon.pl

http://www.facebook.com/pages/Allkonpl/184808281543245

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.