Większość Polaków mieszka na powierzchni między 30 a 50 metrów kwadratowych. Czy taka przestrzeń może być komfortowa i funkcjonalna? Jak najbardziej, ale pod jednym warunkiem: jej zagospodarowanie musi być przemyślane!

Tekst: Katarzyna Sobótka

Niewielka przestrzeń nie lubi ciemnych zakamarków, przez które wydaje się jeszcze bardziej przytłaczająca. Dzięki bieli, beżom i szarościom nawet najmniejsze mieszkanie optycznie zyskuje wrażenie lekkości i świeżości. Ciemne kolory sprawdzą się jednak, aby wzmocnić złudzenie głębi: warto zastosować je na niewielkich płaszczyznach, takich jak wnęki, czy niewielkie ściany na przykład w głębi holu. W zestawieniu z dominującymi w pomieszczeniach jasnymi barwami, wyeksponują pojedyncze miejsca, a mieszkanie nie będzie sprawiało wrażenia płaskiej powierzchni.

7_wielkich_pomyslow_na_mala_przestrzen
Sprytne schowki

Niezależnie od metrażu i ilości znajdujących się na nim przedmiotów, są rzeczy obecne w każdym domu. Drabinka, deska do prasowania czy podręczna skrzynka z narzędziami – to przedmioty, które niekoniecznie służą dekoracji, sięga się po nie stosunkowo rzadko, jednak trzeba znaleźć dla nich miejsce. „W mieszkaniach o powierzchni mniejszej niż 30 metrów kwadratowych (a to wcale nierzadko wybierany metraż np. na pierwsze samodzielne lokum), trudno o spiżarnię czy obszerną szafę w zabudowie. Warto wykorzystać przestrzeń tak, by każdy jej fragment spełniał określoną funkcję. Drabinę czy deskę do prasowania można powiesić na ścianie – dzięki temu, nie będą zajmować cennego miejsca w szafie czy podłodze, a dodatkowo mogą stanowić ciekawy, designerski element wystroju wnętrza” – mówi Joanna Lisowska, ekspert firmy Uniprofil.

Wielofunkcyjne meble na wymiar

W niewielkich, często nieustawnych mieszkaniach trudno optymalnie wykorzystać przestrzeń korzystając z gotowych mebli. Ich wymiary często powodują, że z trudem mieszczą się w niewielkich pomieszczeniach, a jeśli nawet – to pozostawiają niewykorzystane przestrzenie, co jest niepotrzebnym marnotrawstwem miejsca. Wyjściem z takiej sytuacji są meble robione na wymiar – blat zamiast tradycyjnego biurka, łóżko zwężone o kilka centymetrów lub szafa zabudowana pod sam sufit – to te triki, które sprawią, że nawet najbardziej ciasny pokój pomieści wszystkie niezbędne sprzęty. Poza tym, meble według własnego projektu to pole do popisu dla wyobraźni, ponieważ mogą przybrać dowolną formę i wygląd.

7_wielkich_pomyslow_na_mala_przestrzen_1
Lustra

Zastosowanie w pomieszczeniu luster, zwłaszcza tych wklejanych w ścianę i ciągnących się od podłogi po sufit to niezawodny sposób na poprawę wrażenia przestrzeni. Lustro zda egzamin w każdym pomieszczeniu: przedpokoju, sypialni czy łazience. To tania i efektowna metoda. „Dodatkowo, umieszczenie lustra w pobliżu źródła światła – okna lub oświetlenia sztucznego, pozwoli rozjaśnić pomieszczenie dzięki jego odbiciu” – dodaje Lisowska. Poza tym, na niewielkiej przestrzeni lustro stanowić będzie nie lada dekorację – zwłaszcza, jeśli zostanie oprawione w ozdobną ramę.

Przesuwne drzwi

Każdy, kto musi walczyć o najmniejszy metr powierzchni, wie, jak uporczywe potrafią być w takiej sytuacji pełnowymiarowe drzwi, które wymagają dodatkowego miejsca – na przykład wtedy, gdy są otwarte. Zamiast potykać się o nie i rezygnować z zagospodarowania przestrzeni, którą zajmują, warto rozważyć drzwi rozsuwane – chowane w ścianie lub nachodzące na nią. „To rozwiązanie powoduje, że pomieszczenie zyskuje dodatkową powierzchnię użytkową, niezależnie od tego, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte” ocenia ekspert Uniprofil. Drzwi przesuwne są też same w sobie elementem dekoracyjnym, urozmaicają pomieszczenia i dodają im charakteru. Pełne lub przeszklone, zapewniają intymność i w ciekawy sposób oddzielają strefy w mieszkaniu, a przy tym są mobilne i wygodne.

7_wielkich_pomyslow_na_mala_przestrzen_3

Antresola

Jeśli miejsca brakuje na poziomie podłogi – trzeba uciekać wyżej. Antresola, czyli podwyższenie, najczęściej wykorzystywana jest jako łóżko, a pod nią zyskuje się przestrzeń na przykład do pracy lub na szafę. Można jednak zaaranżować ją inaczej, przeznaczając antresolę na dodatkowe miejsce do przechowywania lub zabawy. To rozwiązanie o tyle ciekawe, że pozwala uatrakcyjnić pomieszczenie dzięki wielu możliwościom aranżacji antresoli: w stylu nowoczesnym, z romantycznym baldachimem lub ukrytej w postaci zabudowy.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.