Co jeść w upały? Dania orzeźwiające i energetyczne! Warzywa, owoce, lekkie zupy i sałatki. A czego unikać? Oto kilka podpowiedzi…
Zasada pierwsza – w upały miej zawsze przy sobie butelkę wody. Pozwala to na systematyczne nawadnianie organizmu od wewnątrz. Staraj się nie sięgać po słodkie, kolorowe płyny, które nie przynoszą właściwego nawodnienia. Zawarty w nich cukier hamuje wchłanianie się płynów w układzie pokarmowym. Ponadto są one wysokokaloryczne, co nie wpływa korzystnie na sylwetkę.
Jedz warzywa i owoce!
Lato to czas, gdy koniecznie powinniśmy wprowadzić warzywa i owoce do swojej diety, zwłaszcza że są powszechnie dostępne i dużo tańsze niż jesienią i zimą. Bogactwo zawartych w nich witamin sprawia, że dostarczają nam witalności i orzeźwiają organizm, a niektóre, ze względu na bogactwo białka, mogą okazać się także dobrą alternatywą dla produktów mięsnych. Z warzyw warto wybierać te, które zawierają mało cukru, za to dużo wody, na przykład pomidory czy ogórki. Z owoców – na pewno arbuzy, melony i cytrusy. Pamiętajmy też o owocach suszonych, które są doskonałym odpowiednikiem tych świeżych i świetnie komponują się z naszymi ulubionymi daniami – między innymi z lekkimi sałatkami. Oprócz wyjątkowego smaku owoce suszone dostarczają naszemu organizmowi wielu walorów odżywczych, w tym cennych dla zdrowia minerałów.
Unikaj ciężkostrawnych dań
Dziel posiłki na mniejsze porcje. Jedz często, ale mniej, a unikniesz nieprzyjemnego poczucia ciężkości. Postaraj się też nieco zmodyfikować swój jadłospis i wprowadzić do niego dania równie pożywne, ale lżejsze od tych tradycyjnych. Zamiast mięsa możesz zjeść makaron z oliwą i sosem, przyprawiony świeżymi ziołami prosto z ogródka. Warto zasmakować też w pożywnych zupach – krem z brokułów, zupa z fasolki szparagowej, rosół warzywny czy klasyczna pomidorówka, na pewno świetnie sprawdzą się w tym czasie. Podobnie jak chłodniki i zupy owocowe na zimno z dodatkiem płatków migdałowych.
Pij sycące koktajle
Koktajle stanowią doskonałą alternatywę dla niezdrowych napojów gazowanych, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Są pożywne, apetyczne i zdrowe. Dostarczają organizmowi soli mineralnych, witamin, błonnika, a także rewelacyjnie nawadniają i gaszą pragnienie. Nie zawierają cukrów i konserwantów. Ponadto mamy całkowitą dowolność przy ich komponowaniu, co pozwala łączyć wiele składników i smaków. Do koktajli można dodać białe, gazowane wino, posiekane świeże zioła, przyprawy, a także ulubione bakalie, na przykład suszoną, soczystą żurawinę, stanowiącą bogactwo błonnika pokarmowego, czy pożywne i chrupiące migdały, które dostarczą nam cynku, magnezu i witaminy E.
A na deser…
Zamiast po sztucznie dosładzane lody sięgnij po naturalne, owocowe sorbety. Mają mało kalorii i są bardzo orzeźwiające. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z tradycyjnych lodów – najlepiej jeśli wybierzesz śmietankowe lub mleczne. Deserem miłym dla podniebienia będzie też tarta z owocami sezonowymi lub koktajl z jogurtu lub kefiru, połączony z owocami leśnymi i ulubionymi bakaliami.