Zapachy potrafią przywołać wspomnienia z dzieciństwa, wpływają na nasze preferencje zakupowe, zachowania czy samopoczucie. To właśnie zmysł węchu często odgrywa decydującą rolę podczas zakupu kosmetyków. Nic w tym dziwnego. W końcu zapachy działają na nasz nastrój i zmysły.

Substancje zapachowe zawsze były uważane za towar luksusowy i choć początkowo zarezerwowane były wyłącznie dla praktyk religijnych, to obecnie towarzyszą nam niemal w każdym produkcie kosmetycznym.

Rola zapachów w kosmetykach 

Zapachy odgrywają w naszym życiu ogromną rolę. Przywołują wspomnienia szczęśliwych wspomnień z młodości, egzotycznych wakacji, ulubionych miejsc czy ukochanych osób. Wybór określonych aromatów zależy od naszych preferencji, ale jedno jest niezmienne – lubimy otaczać się zapachami, które dobrze nam się kojarzą. Pamiętajmy jednak, że substancje zapachowe poza sprawianiem nam przyjemności i oddziaływaniem na zmysły mogą powodować m.in. alergie i podrażnienia. „Alergicy, w obawie przed uczuleniem, często wybierają kosmetyki bezzapachowe, jednak alergenność substancji zapachowych nie musi wcale oznaczać rezygnacji z produktów aromatyzowanych. W trosce o bezpieczeństwo i zdrową skórę warto wybierać kosmetyki naturalne, których zapachy pozyskiwane są wyłącznie z naturalnych olejów”- tłumaczy Magdalena Meller z Kontigo.

Substancje zapachowe używane w kosmetykach służą nie tylko zapewnieniu przyjemnych wrażeń, ale również maskują charakterystyczne, czasem niepożądane zapachy surowców kosmetycznych. Nie sposób nie wspomnieć również o istotnym narzędziu marketingowym, jakie odgrywa zapach przy tworzeniu konkretnych produktów, a mianowicie ich identyfikacji, dzięki czemu produkt trafia do wybranej grupy konsumentów.

Hipnotyzujące kwiaty i kojące zioła

Zarówno zapach kwiatów, jak i ziół jest chętnie wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Do najpopularniejszych bez wątpienia należy aromat róży – zwłaszcza damasceńskiej zwanej królową róż. Z jej płatków oraz owoców powstaje 90 procent olejków różanych wykorzystywanych w kosmetyce i aromaterapii. Do innych popularnych kwiatów wykorzystywanych jako substancje zapachowe należą: jaśmin, neroli, czyli olejek eteryczny pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy i ylang-ylang. Z kolei wśród aromatów ziołowych często używa się lawendę, miętę, werbenę czy rumianek.

Rola zapachów ziołowych rośnie wraz z rozwojem kosmetyków naturalnych. Kiedyś były one przeznaczone głównie dla produktów aptecznych, dziś podbijają serca miłośników natury. W dodatku kosmetyki o zapachu ziół są uniwersalne i świetnie sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą.

Owocowy zawrót głowy

Owoce są nie tylko ważnym składnikiem naszej diety, ale też cennym źródłem składników aktywnych i energetyzującą bombą zapachową. Kosmetyki aromatyzowane owocami powodują przyjemne doznania i kojarzą nam się z wypoczynkiem. Dzięki nim w prosty sposób możemy w zaciszu własnej łazienki poczuć się jak na egzotycznych wakacjach, targu owocowym albo w ogródku babci, w którym uwielbialiśmy w dzieciństwie delektować się darami natury. „Kosmetyki o zapachu owoców cieszą się ogromną popularnością. Kojarzą się z orzeźwieniem i słodyczą, przywodzą na myśl miłe skojarzenia słońca i ciepłych, wiosenno-letnich miesięcy. Po takie produkty chętnie sięgają osoby młode, które oczekują, że zapach kosmetyku doda im energii i pozwoli z impetem wkroczyć w nowy dzień” – komentuje Magdalena Meller.

Słodka uczta dla zmysłów

Substancje zapachowe o słodkim aromacie są bardzo popularne w kosmetykach dla kobiet. Znajdziemy w nich nie tylko czekoladę, kokos, karmel czy wanilię, ale też bardziej złożone zapachy, jak ciasteczka, szarlotkę i pierniczki w czekoladzie. Najchętniej wybieramy je w zimniejsze pory roku, kiedy chcemy otulić się przyjemnym zapachem i zapomnieć o panującej za oknem aurze. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.