Jadalnia to ważne miejsce w domu. To właśnie tu, przy wspólnym stole,
spożywamy rodzinne posiłki – zarówno od święta, jak i na co dzień.
A przynajmniej tak powinno być. Niestety w wielu domach brakuje
wydzielonej przestrzeni na jadalnię.

Materiał własny – Salony Agata


W konsekwencji każdy z domowników zaczyna sobie szukać najbardziej wygodnego dla siebie kąta do zjedzenia posiłku i spędza ten czas np. przed telewizorem,
zamiast w rodzinnym gronie. Tymczasem istnieje bardzo wiele sposobów na to,
aby nawet w niewielkim mieszkaniu znaleźć odrobinę miejsca na stół i kilka krzeseł. Zastanawiasz się, jak urządzić jadalnię, aby była funkcjonalna i przytulna? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę podczas doboru stołu i krzeseł.

Różne oblicza jadalni

Tylko od Ciebie zależy, jak urządzisz swoją jadalnię. Może ona być na wskroś nowoczesna lub zaaranżowana na styl klasyczny. Możesz postawić na absolutny minimalizm bądź zagospodarować każdy centymetr powierzchni, wprowadzając
do wnętrza dodatkowe dekoracje. Od Ciebie też zależy, czy zakupisz gotowy zestaw stół i krzesła, czy wybierzesz te elementy oddzielnie.

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, w jakim stylu zaaranżujesz jadalnię,
jakie kolory i dodatki Cię interesują, skup się na rzeczy zdecydowanie najistotniejszej, a mianowicie na wielkości stołu i liczbie krzeseł. Stoły do jadalni występują w różnych wielkościach oraz kształtach i wykonane są z bardzo różnych materiałów, podobnie jak krzesła do jadalni. Czym kierować się podczas wyboru poza własnymi upodobaniami?


Przede wszystkim musisz dokładnie przemyśleć, jaką rolę ma pełnić Twoja jadalnia. Będziesz z niej korzystać każdego dnia czy tylko okazjonalnie, podczas większych uroczystości? Masz dużą rodzinę i wielu przyjaciół, których wciąż zapraszasz
na obiady, bo uwielbiasz gotować? Czy może jednak nieczęsto ktoś Cię odwiedza
i zazwyczaj są to krótkie spotkania przy kawie w salonie, a przez większą część tygodnia posiłki jadasz na mieście?

Koniecznie weź to wszystko pod uwagę, jeśli chcesz, aby jadalnia była miejscem funkcjonalnym i w pełni odpowiadającym twoim potrzebom. W przypadku dużej rodziny i częstych odwiedzin gości warto wygospodarować większą przestrzeń
na jadalnię oraz umieścić w niej pokaźnych rozmiarów stół i sporą ilość krzeseł. Pamiętaj, że każdy z siedzących przy stole musi mieć zapewnioną swobodę ruchu podczas jedzenia, zatem konieczne jest zachowanie odstępu, aby kolejne osoby nie zahaczały o siebie łokciami.

W drugim z wymienionych przypadków (gdy np. mieszkasz tylko z drugą połówką
i rzadko przyjmujecie gości) bardziej funkcjonalny będzie niewielki kącik,
wydzielony w kuchni lub w salonie, gdzie ustawisz zestaw składający się z małego stołu i np. dwóch lub czterech krzeseł.

Istotna jest jeszcze jedna kwestia. Wielkość stołu musi być dobrana również
do wielkości pomieszczenia, w którym się on znajdzie. Nie jest sztuką wstawić ogromny stół od ściany do ściany, ale nie możesz zapominać o tym, że osoby do niego dochodzące, a następnie od niego wstające muszą mieć wystarczającą przestrzeń. Optymalny odstęp stołu od ściany to około 80-100 cm.

Stół i krzesła do jadalni – co wybrać?


Kiedy już ustalisz najważniejszą rzecz, czyli rzeczoną wielkość stołu i ilość krzeseł, możesz skupić się na stronie czysto estetycznej. Bez trudu znajdziesz ładne stoły
do jadalni i pasujące do nich krzesła. Chcąc maksymalnie ułatwić sobie zadanie,
możesz postawić na wspomniany już wyżej gotowy komplet. Wówczas stół i krzesła
do jadalni stworzone są w jednym stylu i idealnie do siebie pasują. Musisz jedynie wybrać taki zestaw, który będzie współgrał z pozostałym wyposażeniem pomieszczenia.

Jeżeli nie znajdziesz interesującego Cię zestawu, możesz go samodzielnie skompletować. Jaki masz wybór? Ogromny! Możesz wybrać bardzo nowoczesny stół ze szkła i metalu, klasyczny drewniany lub z tworzywa sztucznego. Ponadto możesz przebierać wśród różnych kształtów – dostępne są zarówno stoły okrągłe, owalne, kwadratowe czy prostokątne.

Ciekawą propozycją są stoły rozkładane. Na co dzień taki mebel nie zajmuje wiele miejsca, natomiast po rozłożeniu (np. z okazji uroczystego obiadu, na większą ilość gości), cechuje się całkiem pokaźnymi rozmiarami. Wybierając stół rozkładany, sprawdź, jaki jest jego mechanizm – czy czynność ta nie będzie ci sprawiać problemu. Dodatkowym plusem wielu modeli rozkładanych jest możliwość regulacji wysokości.


A co z krzesłami? Tutaj podobnie masz ogromny wybór. Nowoczesne krzesła
do jadalni, klasyczne, na czterech nogach, płozach bądź na talerzu, z podłokietnikami lub bez nich, obite rozmaitymi materiałami. Bardzo ważne jest to, aby zwracać uwagę nie tylko na sam wygląd, ale też na wygodę użytkowania. Dlatego, kiedy już spodoba Ci się jakiś model krzesła, śmiało na nim usiądź i przetestuj.

Koniecznie musisz „przymierzyć” krzesła do stołu – szczególnie, gdy nie stanowią one kompletu, ale samodzielnie je dobierasz. Po nierozważnym zakupie może się bowiem okazać, że stół jest za wysoki lub zbyt niski. W każdej z tych sytuacji spożywanie posiłków przy takim komplecie nie będzie wygodne i zamiast czerpać przyjemność ze wspólnych posiłków, sama myśl o udaniu się do jadalni będzie Cię irytować.


Wybór odpowiedniego stołu i krzeseł do jadalni nie jest rzeczą nadmiernie skomplikowaną i przebiegnie bez większych problemów, jeśli tylko zwrócisz uwagę
na wymienione szczegóły. Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej istotnej kwestii
– nie spiesz się! Zakup taki jest czyniony raz na wiele lat, dlatego warto dokonać
go roztropnie.

2 komentarze
  1. Bardzo przydatny poradnik. Najbardziej mi się podoba ostatnia propozycja, łączy nowoczesność z tradycją, jest klasyczna i elegancka. Zdobywał moje serce <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.