Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego jedno wnętrze sprawia, że czujemy się w nim bezpiecznie i wyjątkowo dobrze, podczas gdy inne wywołuje w nas uczucie niepokoju lub dyskomfortu? Okazuje się, że kluczem do zrozumienia tego aspektu jest psychologia i wiedza o ludzkim zachowaniu. Projektanci wnętrz wykorzystują naukę do tworzenia nie tylko pięknych, ale przede wszystkim funkcjonalnych przestrzeni. Wciąż zaskakujące jest, jak uważne i świadome dobranie materiałów, kształtów, dodatków czy oświetlenia może wpłynąć na naszą jakość życia. 

wnętrze

Jak dowiodły badania naukowe, otoczenie, w jakim przebywamy, czy to w czasie wolnym, czy w pracy, wpływa na to, jak czujemy się na co dzień. Nie bez znaczenia jest więc odpowiednio zaprojektowana i zaaranżowana przestrzeń. Szczególnie nasze mieszkania, domy, które są dla nas bezpieczną przestrzenią, miejscem, w którym mamy odpoczywać i relaksować się, muszą te warunki spełniać. Często sami nie jesteśmy w stanie zrozumieć naszych potrzeb dotyczących urządzania wnętrz, dlatego warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy potrafią je dla nas określić i zaspokoić.

„Projektowanie wnętrz nie powinno więc być dziełem przypadku, a dobrze przemyślaną strategią, biorącą pod uwagę zarówno ludzką psychikę, ale też to, w jaki sposób osoby poruszają się w danej przestrzeni, jaki jest ich styl życia, przyzwyczajenia, i zaprojektować przestrzeń tak, aby zapewnić maksymalny komfort. Wnętrza muszą być też intuicyjne, aby czuć się w nich pewnie i swobodnie. Przewidywalność to podstawowa potrzeba człowieka, która daje nam poczucie bezpieczeństwa. Pokazuje nam to, że dzisiaj rola architekta lub projektanta w procesie urządzania przestrzeni jest kluczowa. Dobrze przeprowadzona rozmowa z klientem, często o podłożu psychologicznym, ma wpływ na ostateczny projekt ” – mówi Barbara Steciak z pracowni architektonicznej VIVA Design.

Jakie elementy mają wpływ na nasz komfort psychiczny?

Jednym z kluczowych czynników, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu przyjaznych przestrzeni, jest wykorzystanie naturalnego światła. Ma ono wpływ na odpowiednie funkcjonowanie naszego zegara biologicznego, przyczyniając się do poprawy jakości snu, zwiększenia poziomu energii i lepszego samopoczucia. Przebywanie we wnętrzach wykorzystujących głównie sztuczne światło może prowadzić do uczucia zmęczenia, bezsenności czy bólu głowy. W przypadku kiedy mamy ograniczone możliwości w tej kwestii, odpowiednie umieszczenie luster będzie odbijać naturalne światło, powodując, że przestrzeń stanie się jaśniejsza i bardziej przestronna.

„Na nasze samopoczucie ogromny wpływ mają też kolory. Ciepłe odcienie dają nam poczucie przytulności i komfortu, warto więc stosować je w takich pomieszczeniach jak np. sypialnia. Chłodne kolory z kolei sprawiają, że czujemy się bardziej spokojni i łatwiej nam się skoncentrować, są więc idealne do gabinetów czy przestrzeni biurowych” – dodaje Barbara Steciak.

Wprowadzając do przestrzeni naturalne materiały, takie jak drewno czy szlachetne włókna oraz organiczne elementy, jak solidny kamień, nie tylko nadajemy wnętrzu ciepła i przytulności, ale też czujemy się bliżej połączeni z naturą. Te elementy działają jak tarcza, otaczając nas bezpieczną atmosferą, która wprowadza spokój i harmonię.

Prawdziwy charakter wnętrzom nadają właśnie tekstury. Dotykając drewna, czujemy jego ciepło i zapach, podczas gdy kamień dodaje solidności i niepowtarzalności. Te elementy angażują praktycznie wszystkie nasze zmysły. Tekstury wyzwalają w nas również ciekawość, zapraszając do odkrywania i eksploracji. Zestawienie ich w nieoczywisty sposób, jak kamień z delikatnym drewnem, czy metal na tle surowej cegły, może spotęgować intrygujący, pożądany efekt. Teksturą można bawić się również w dodatkach takich jak wełniane dywany czy ozdobne poduszki.

Nie bez znaczenia są też kształty i linie. Jak dowiedli badacze z Uniwersytetu Toronto w Scarborough, ludzie znacznie chętniej określają pomieszczenie jako piękne, gdy jest w nim więcej krzywizn i zaokrągleń, niż linii prostych. Poza aspektem estetycznym nasz umysł postrzega je jako bardziej bezpieczne i przyjazne, co przekłada się na większy komfort w codziennym użytkowaniu.

Projektowanie przyjaznych przestrzeni to znacznie więcej niż tylko zestawienie ładnych mebli i dodatków. To proces, który uwzględnia naszą psychikę, zmysły i codzienne potrzeby. Kiedy kształt, materiał, kolor i tekstura harmonijnie współgrają, tworząc przestrzeń, w której czujemy się komfortowo i swobodnie, możemy osiągnąć nie tylko estetyczną satysfakcję, ale także poprawę jakości życia. Dlatego warto zwrócić uwagę na każdy detal, aby nasze wnętrza stały się miejscem, które nie tylko zachwyca, ale przede wszystkim sprzyja naszemu dobrobytowi.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.