Doktorantka psychologii po przejściach i żołnierz powracający z misji w Afganistanie. Czy z relacji tak dwojga różnych osób może wyniknąć coś dobrego?

Tekst: Sylwia Skorstad

Wendy, dwudziestopięcioletnia doktorantka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kalifornijskiego, potrzebuje odmiany. Niedawno dowiedziała się, że jej wieloletni chłopak ją zdradza i chciałaby jak najszybciej uwolnić się od myśli o nim. Kiedy w kawiarni natyka się na przystojnego kapitana piechoty morskiej, początkowo ignoruje jego zaloty. Wkrótce jednak Jim pojawia się w jej życiu ponownie i dziewczyna daje się namówić na spotkanie. Pierwsza randka robi na niej potężne wrażenie. Czy związek psycholożki i żołnierza może jednak mieć przyszłość?

Czar rozmów

Najlepszą częścią drugiej powieści Alicji Sinickiej są dialogi. Romans Wendy i Jima rozgrywa się niespiesznie właśnie w słowach. To ten rodzaj inteligentnego flirtu, w którym dwie strony nawzajem testują swoje możliwości. „Czy to ty?” – zdaje się pytać każde z nich. „Bo jeśli rozumiesz, co mówię, a co jeszcze lepsze, umiesz odpowiedzieć, to znaczy, że tak, znalazłam/łam cię!” Niełatwo jest opisać ten etap związku, oddać „chemię”, jaka rodzi się między dwójką obcych, niepewnych siebie ludzi, a Sinickiej się to udaje.

Fragmenty, w których Wendy prowadzi narrację, wspomina lub snuje rozważania, odznaczają się wolniejszym tempem i słabiej przykuwają uwagę. Powieści brakuje też prawdziwych smaków Kalifornii, równie dobrze akcja mogłaby się rozgrywać w Łodzi lub w Wiedniu. „Winna” to jednak w sumie książka frapująca i to nawet nie dlatego, że z czasem romans dość zgrabnie przeradza się w thriller. Sinicka ma dobre ucho i umie oddać prawdziwą melodię konwersacji. To dość rzadki talent, nawet wśród pisarzy.

Roztrzepana i uporządkowany

Z czasem Wendy zaczyna sobie zdawać sprawę, że jej związek z Jimem nie będzie usłany wyłącznie różami. Żołnierz nie może jej wybaczyć, iż nie zapomniała jeszcze o byłym partnerze. Ona i Jim różnią się pod względem codziennych przyzwyczajeń – on ceni porządek i minimalizm, ona uwielbia artystyczny chaos i otaczanie się drobiazgami. Ich związek komplikuje fakt, iż były chłopak Wendy pracuje u boku jej ojca i mimo rozstania jest traktowany jak członek rodziny.

Z drugiej jednak strony Wendy i Jim są pokrewnymi duszami. Mogą się sobie nawzajem zwierzać z sekretów, a tych mają niemało. Pewnego dnia Wendy przekona się, iż jest ich o wiele więcej, niż myślała…

„Winna”, Alicja Sinicka, Wydawnictwo Kobiece

Książkę można zamówić na:

https://www.empik.com/winna-sinicka-alicja,p1220746820,ksiazka-p

A jej zapowiedź obejrzeć pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=5cSD10e08JI

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.