Jakie trendy w smakach będą obowiązywać w 2014 roku? Mc Cormick zna odpowiedź. Znana ze swojej działalności w branży przypraw marka świętuje 125-lecie istnienia. W Polsce McCormick reprezentowany jest przez markę Kamis.
Tekst: Patrycja Toczyńska
Tegoroczna edycja sztandarowego programu prowadzonego od 2000 roku pod nazwą „Trendy w smakach“ pokazuje aktualne kierunki rozwoju kuchni i upodobań kulinanych. Jakie smaki powinny zagościć na naszych stołach?
Trend pierwszy
Na pewno jednym z nich jest chilli. Ta niepozorna papryczka dzięki zawartej w swoich owocach kapsaicynie rozgrzewa i zaostrza apetyt. Kojarzy się z ciepłem, energią i życiem. Nic więc dziwnego, że świat pokochał jej ostry smak.
Kolejny kulinarny trend to kuchnia indyjska, która wkracza w nowej odsłonie. Kashmiri masala to północnoindyjska mieszanka takich przypraw jak: kmin, kardamon, cynamon, czarny pieprz, goździki i imbir. Przyprawia się nią większą część potraw. Doskonale komponuje się z serem paneer i Jalfrezi – curry przygotowanym metodą szybkiego smażenia.
Badania dowodzą, że w kuchni oprócz smaku liczy się kompaktowość i to właśnie ona staje się nieodłącznym elementem naszego życia. Michelle Thrift – znawca kulinariów z Australii twierdzi, że mniej miejsca do gotowania wiąże się z potrzebą nieco większej kreatywności. Istotne są składniki, które spełniają dwa, a nawet trzy zadania oraz wielofunkcyjne, nowoczesne roboty kuchenne. Najbardziej wszechstronnym składnikiem został makaron. Pomysłowi kucharze używają go w wielu nowych, wyrafinowanych potrawach. Herbata i kolendra doskonale sprawdzą się w panierkach, marynatach lub wywarach.
Rok 2014 będzie też ekspansją kuchni meksykańskiej, która zaskoczy nas prostotą i wyrazistością. Będziemy w niej wykorzystywać tomatillo, czyli owoce przypominające pomidory, które nadadzą potrawom cytrynowy smak oraz recado – pastę z przyprawami, a także morelowo-limonkowy sos chamoy.
Brazylia wchodzi do gry za sprawą intensywności smaków i przenikania się kultur. Na uwagę zasługuje bezglutenowa mąka cassava, znana jako maniok lub tapioka, fasola z czarnym oczkiem, gujawa i pochodząca ze stanu Bahia mieszanka przypraw Tempero Baiano.