Czym jest elegancja? To prawdopodobnie umiejętność dopasowania swojego stylu do konkretnej sytuacji. Są bowiem momenty bardziej uroczyste, gdy niedbały i nonszalancki strój jest niewskazany, są też sytuacje całkiem niezobowiązujące, codzienne. Wtedy to, co na siebie założymy, nie ma aż tak dużego znaczenia. Istnieje także cały szereg sytuacji, gdy zbyt elegancki strój może wyglądać nieco dziwnie. Przykładowo: wieczorowa sukienka i szpilki wczesnym rankiem, gdy wychodzimy na osiedlowe podwórko wyprowadzić psa – prawdopodobnie zrodzi u wielu osób poczucie nieadekwatności takiej stylizacji do sytuacji.

W poniższym tekście skupimy się na stylu casual lub nawet smart casual. Skórzane dodatki to coś, co uwielbiają prawdziwe kobiety, gustujące w nienarzucającej się elegancji na co dzień. Torebka, damskie rękawiczki skórzane, pasek lub buty – to wszystko, o ile jest utrzymane w odpowiednim smaku – dopełnia stylizację, czyni ją wykończoną, staranną i kompletną.

Skórzana torebka

Pierwszym, o czym pomyśli większość z nas, na dźwięk sformułowania „skórzane dodatki”, będzie prawdopodobnie torebka. Skórzana wersja tego akcesorium to nie tylko szyk, lecz także szereg czysto praktycznych korzyści. Jedną z podstawowych będzie trwałość.

Torebki produkuje się zazwyczaj z nieco grubszej, mocniejszej skóry, niż – dajmy na to – rękawiczki. Jest to spowodowane przede wszystkim funkcją tego dodatku – musi być możliwie wytrzymały. Niejedna z nas nosi tam przecież bardzo wiele rzeczy. Nieraz trzeba się tam spakować na cały dzień, który minie nam na mieście.

Damskie rękawiczki skórzane

Kolejnym ważnym dodatkiem będą rękawiczki. Skórzane rękawiczki damskie przeszły (od momentu pojawienia się w modzie dla pań) prawdziwą metamorfozę. Obecnie są podobne w fasonie do męskich, tylko zazwyczaj nieco subtelniejsze w kroju. Do tego dochodzi dużo bogatsza paleta kolorystyczna. I już nie sięgają za łokieć.

Rękawiczki skórzane damskie mogą służyć także w cieplejsze miesiące – o ile zdecydujemy się na inwestycję w model uszyty z cienkiej skóry oraz bez wewnętrznych dodatków, mających chronić przed mrozem (np. wełnianej podszewki). Bardzo intrygującym wariantem tego dodatku mogą być damskie rękawiczki skórzane przeznaczone specjalnie do prowadzenia auta.

Skórzane paski damskie

Kolejnym istotnym elementem stylizacji, który wiele zyskuje, gdy jest wykonany z naturalnej skóry, jest pasek. Poza wspomnianą już wyżej trwałością zyskujemy doskonały wygląd tego akcesorium. Odpowiednio wyprawiona skóra świńska bardzo dobrze spełnia rolę wytrzymałego materiału. Korzystając z takiego dodatku, miejmy na uwadze, by nie spinać paska zbyt mocno. Może to skutkować powstaniem pęknięć i rys – co naturalnie źle odbije się na estetyce naszego paska.

 

Skórzane buty

W naszym krótkim spisie nie może też zabraknąć butów. Gdy są wykonane z naturalnej skóry (tutaj również preferuje się gatunki grubsze i mocniejsze – zwłaszcza przy butach, przeznaczonych na zimowe miesiące), możemy być spokojne, że posłużą nam niejeden sezon. Skóra zapewnia dużo lepszą wentylację niż w przypadku sztucznych tworzyw. Zwiększa to wymiernie komfort noszenia takiej pary butów.

Poza względami estetycznymi, które wydają się tutaj oczywiste, warto zwrócić uwagę na pewien istotny detal – skóra dopasowuje się do kształtu i najczęściej przyjmowanych pozycji stopy. Jest to ogromnie ważna cecha, która również ma bezpośrednie przełożenie na przyjemność noszenia butów.

Skórzane dodatki, wbrew pozorom, nie są do końca nieekologicznym wyjściem. Gdy myślimy o tym aspekcie, warto mieć na uwadze, że naturalna skóra ulegnie znacznie szybciej rozkładowi, gdy stanie się niepotrzebna. Nie można tego powiedzieć o tworzywach sztucznych, które wykorzystuje się dziś do produkcji galanterii z ekoskóry. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.