Podstawą dobrego samopoczucia, zdrowia i kondycji jest odpowiedni styl życia, na który składają się dobre nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna oraz brak używek, a szczególnie papierosów i nadużywania alkoholu.
shutterstock_254943577W diecie ponad połowy Polaków jest za mało warzyw i owoców, nieprzetworzonych produktów zbożowych i ryb. Natomiast jest zdecydowanie za dużo tłuszczów, często w połączeniu z cukrem w postaci batoników, ciasteczek itp.

W chwilach głodu, lub z łakomstwa, chętnie sięgamy po niezdrowe przekąski. Prowadzi to do przyjmowania niekontrolowanej ilości kalorii. Niestety, naturalną reakcją organizmu w chwili stresu lub smutku jest próba zwiększenia poziomu dopaminy, która pobudza ośrodek nagrody w mózgu, dając chwilowe uczucie szczęścia.

shutterstock_272754677

Co zrobić, aby nie musieć rezygnować z cukru? Kluczem jest nie tylko umiar. Wykorzystajmy naturalną zdolność cukru do dawania nam chwili błogości, jednak podchodźmy do tego świadomie i nie zapominajmy o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Są one bowiem podstawą dobrego samopoczucia, zdrowia i kondycji :)

Nie masz pomysłu na ćwiczenia? Przedstawiamy takie, które z łatwością wykonasz w domowym zaciszu.

shutterstock_345624632

  • Kiedy leżysz na kanapie, zrób 20 brzuszków. Powtórz je w trzech seriach. To tylko kilka minut ruchu, a twoje mięśnie zaczną pracować – ćwiczenia możesz wykonywać nawet w czasie przerwy reklamowej podczas oglądania ulubionego serialu!
  • Weź 1,5-litrową butelkę wody, unieś ją na wysokość ramion i zrób 20 przysiadów. Pamiętaj o prostych plecach! To ćwiczenie doda ci energii zaraz po przebudzeniu albo w czasie przerwy w pracy. Jeśli nie masz pod ręką butelki wody, zrób serię przysiadów bez niej – od razu poczujesz się lepiej!
  • Nie trać czasu nawet wtedy, gdy spędzasz wiele godzin za biurkiem. Siedząc na krześle, wykonaj 10 bocznych skrętów barkami – to pozwoli wzmocnić mięśnie skośne brzucha. Zrobisz dla swojego ciała coś dobrego, nie wstając nawet z krzesła.
  • Siedząc na krześle lub na kanapie, napnij mięśnie brzucha, pamiętając o głębokim wdechu i wydechu. Powtarzaj to co godzinę, nawet w pracy lub przed telewizorem. Rób to nawet wtedy, gdy zmywasz naczynia lub sprzątasz – po kilku tygodniach zobaczysz, że warto!
  • Wstań z fotela i pobiegaj kilka minut w miejscu. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, szybko maszeruj. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by poczuć się lepiej.

Pamiętaj o systematyczności. Wystarczy, że codziennie przeznaczysz 30 minut na aktywność fizyczną – poprawę kondycji zauważysz już po kilku tygodniach! Wykonuj ćwiczenia każdego dnia, by zawalczyć o dobre samopoczucie. I nie zapominaj, że po wyczerpującym treningu należy ci się kostka czekolady, która dodatkowo doda ci energii :)  Bowiem najważniejsze to zachować równowagę.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.