Zmarszczki, utrata elastyczności, przebarwienia, a nawet trądzik – na te wszystkie przypadłości skórne pomoże jeden składnik: retinol. To jedna z substancji, której działanie na skórę potwierdzono klinicznie. Pochodna witaminy A ma udowodnione działanie rewitalizujące i i odmładzające! Jak go aplikować i jaką formę retinolu wybrać? Czy jego stężenie ma znaczenie? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania dotyczące retinolu!
1. Stężenie retinolu w kosmetykach: 0,5 czy może 1% jak zacząć kurację retinolem?
Retinol to silnie działający na skórę składnik odmładzający, który ma znaczny wpływ na odnowę naskórka. W kosmetykach występuje w rozmaitych stężeniach – od 0,1% do 3%. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z retinolem, zacznij od małej dawki i niskiego stężenia, czyli 0,2-0,5%. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnym podrażnieniom i dasz skórze czas, by oswoiła się z nowym, nieco inwazyjnym składnikiem.
2. Czym właściwie jest budowanie tolerancji skóry na działanie retinolu?
Powiedzieliśmy już, że retinol jest dość inwazyjnym składnikiem, który nieumiejętnie stosowany może powodować podrażnienie i silne zaczerwienie albo nawet rogowacenie naskórka. Z tego względu pielęgnacja z zastosowaniem retinoidów powinna opierać się na stopniowym wprowadzaniu witaminy A. Zacznij nie tylko od najniższych stężeń, ale także od aplikacji z witaminy co kilka dni, a przy tym bacznie obserwuj skórę. Pamiętaj też, że budowanie tolerancji na retinol trwa nawet kilkanaście tygodni!
3. Jak poprawnie stosować retinol?
Po podjęciu kuracji retinolem twoja skóra może być lekko zaczerwieniona. Możliwe też, że zacznie się łuszczyć (retinol odnawia naskórek). Wówczas dobrze jest włączyć do pielęgnacji kosmetyki o działaniu nawilżającym. Krem lub serum z retinolem stosuj wieczorem na oczyszczoną i suchą skórę. Za dnia pamiętaj o kremie z wysokim filtrem.
4. Kiedy stosować kremy z witaminą A?
Czy wiesz, że retinol ma działanie fotouwrażliwiające? Z tego względu najlepszą porą roku na na rozpoczęcie kuracji retinolem to jesień lub zima. Właśnie wtedy promieniowanie słoneczne jest mniejsze, a retinoidy nie działają tak uczulająco. Twoimi przyjaciółmi w codziennej pielęgnacji będą też kremy na dzień z wysokimi filtrami UVA i UVB, czyli SPF 30, SPF 50.
5. Czy retinol stosować na dzień, czy na noc?
Rytuał pielęgnacji skóry retinolem najlepiej wcielić do wieczornych zabiegów pielęgnacyjnych. Idealnie sprawdzi się serum z retinolem, zaaplikowane pod bogaty krem odżywczo-nawilżający. Nocą nie grozi ci promieniowanie UV, a skóra mocniej się regeneruje, dlatego witamina A będzie dla niej silnym wsparciem.
6. Jak często należy stosować retinol?
W pierwszych tygodniach najlepiej jest stosować go z umiarem, dlatego aplikuj retinol na noc i jedynie dwa razy w tygodniu, czyli mniej więcej co 2- 3 dni. Jeśli twoja skóra dobrze na niego reaguje, możesz zwiększyć częstotliwość aplikacji, a by finalnie używać go codziennie. Jednak pamiętaj, że jeśli skóra robi się mocno zaczerwieniona, zaczyna się łuszczyć i przesuszać, należy przerwać kurację i poczekać, by doszła ona do siebie. Po tym czasie możesz ponowić stosowanie retinolu, jednak rób to raz na kilka dni.
7. Czy retinol można w stosować latem?
Jak najbardziej! Retinol wcale nie musi być zagrożeniem dla skóry i możesz go stosować latem. Wystarczy, że wybierzesz dobry kosmetyk z retinolem, a za dnia nie zapomnisz o ochronie przeciwsłonecznej i kremie z wysokim faktorem SPF (minimum SPF 30).