Skóra, jako nasza bariera zewnętrzna, chroni organizm przed przenikaniem negatywnych czynników. Sama jednak nie jest całkowicie odporna na niektóre z nich, co z czasem odbija się na jej kondycji. Stopniowo traci jędrność, napięcie, nawilżenie, na jej powierzchni tworzą się najpierw drobne zmarszczki, a następnie głębokie bruzdy. Choć trudno w to uwierzyć, procesy te rozpoczynają się już w okolicach 25-30. roku życia. Czy istnieje sposób, żeby je spowolnić i czego potrzebuje skóra dojrzała?

skóra dojrzała

Skóra dojrzała, czyli starzenie egzogenne i endogenne 

Proces starzenia się skóry jest bardzo złożony i w grę wchodzą różne czynniki. Kiedy mowa o tych pochodzących z zewnątrz, mówimy o starzeniu egzogennym. Jest ono uwarunkowane przez ekspozycję na promieniowanie UV, dym papierosowy, zanieczyszczone środowisko. Niebagatelne znaczenie ma także niewłaściwa pielęgnacja skóry, na przykład sięganie po wysuszające i osłabiające naturalną barierę ochronną preparaty na bazie alkoholu lub mydła. Innym rodzajem jest starzenie endogenne, czyli wynikające z czynników wewnętrznych. Upływ czasu i ogólne starzenie się organizmu, a także zmiany hormonalne związane z menopauzą – to naturalne procesy, których nie da się cofnąć. Coraz starsze komórki, nagromadzone w skórze, pogarszają natomiast funkcjonowanie sąsiadujących tkanek oraz przyczyniają się do zaostrzenia stanu zapalnego, co dodatkowo przyspiesza niekorzystne zmiany.1

Nauka w służbie piękna i młodzieńczego wyglądu

Czy skóra dojrzała może zachwycać młodzieńczym i promiennym wyglądem? Aby sprostać jej zaawansowanym potrzebom, powstała linia Dr Irena Eris ScientiVist, stworzona zgodnie z ideą well-aging. Jak zapewnia producent, skład kosmetyków został skomponowany w taki sposób, aby pobudzić procesy naprawcze skóry. Podczas jego komponowania wykorzystano między innymi mechanizm senolityczny – polega on na selektywnej eliminacji starzejących się komórek skóry. Jednocześnie życie komórek zdrowych i młodych jest wydłużone, a to skutkuje redukcją nawet utrwalonych zmarszczek. W skład linii wchodzą: Wygładzające Oleo-Serum, Krem Regenerujący Na Dzień SPF 20, Odbudowujący Krem Odżywczy Na Noc oraz Rewitalizujący Krem Pod Oczy SPF 20. Stanowią one idealny wybór dla skóry dojrzałej, z utrwalonymi zmarszczkami, z tendencją do przesuszenia, szorstkości oraz pozbawionej młodzieńczego blasku.

Skóra dojrzała – pielęgnacja i uczta da zmysłów

Podstawowym składnikiem wszystkich produktów z serii ScientiVist jest innowacyjny kompleks SENOsirt. Tworzą go organiczny ekstrakt z róży alpejskiej (przeciwdziała degradacji kolagenu i zmniejsza objawy starzenia się skóry) oraz botaniczny ekstrakt z ryżu, bogaty w biopeptydy o wysokiej aktywności biologicznej. Kompleks uruchamia szlak regeneracyjny w komórkach skóry i programuje je na intensywną naprawę uszkodzeń i ochronę DNA, produkcję kolagenu, syntezę lipidów oraz czynników wiążących wodę (NMF, lipidy, ceramidy). Ponadto zapewnia intensywną ochronę przed procesem zapalnym.

Stosowanie kosmetyków z serii ScientiVist jest przyjemne także dzięki kwiatowej kompozycji zapachowej. Składają się na nią nuty paczuli, karmelu, róży, jaśminu, kwiatu pomarańczy, z dodatkiem czarnej porzeczki i bergamotki. Taki miks zapewniają zmysłowe, przyjemne doznania i sprawia, że codzienna rutyna pielęgnacyjna staje się rozkosznym rytuałem.

Co możesz zrobić dla swojej skóry oprócz sięgania po profesjonalne preparaty? Jeśli to tylko możliwe, postaraj się ograniczyć ekspozycję na czynniki zewnętrzne, przyspieszające starzenie. Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu oraz dymu papierosowego. Zamiast tego postaw na zdrowy styl życia, dużo aktywności fizycznej i zbilansowaną dietę, które sprzyjający zachowaniu pięknej i młodej skóry.

Bibliografia:

  1. Resich-Kozieł L., Niemyska K. Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry. Kosmetologia Estetyczna 2020, 1(9): 17-22.

Materiał partnera 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.