Bawełniana, lniana, wzorzysta, jednokolorowa, haftowana… Coraz rzadziej biała, częściej zielona, czerwona, szara, w kratkę albo motywy roślinne. Czasami pasuje kolorem do ścian, czasami do pory roku, a jeszcze częściej po prostu do nastroju. Piękna pościel poprawia nie tylko klimat w sypialni, ale też humor.
Tekst: Antonina Majewska, zdjęcia: materiały prasowe
Pościel White pocket
Na początek kilka praktycznych rad. Pościel powinno się zmieniać przynajmniej raz w miesiącu, a najlepiej co dwa tygodnie. Kiedy łóżko jest dla nas miejscem pracy, śpią w nim zwierzęta, zdarza nam się jadać w nim posiłki, jesteśmy chorzy albo mamy alergię, pierzmy pościel co 7 dni.
Pościel bawełnianą pierzemy w 40 stopniach, satynową i flanelową podobnie, lnianą w 60 stopniach (osobno pierzemy pościel kolorową i białą). Tę wzorzystą wywijamy wcześniej na lewą stronę (wzory nie tracą wówczas koloru), do prania białej do proszku możemy dodać odrobinę sody oczyszczonej zamiast wybielacza (lepsza dla pościeli i zdrowsza dla środowiska). Prasowanie? Ma sens, choć nie znam nikogo poza moją mamą, kto uważałby to zajęcie za przyjemne. Wysoka temperatura pomaga się jednak rozprawić z roztoczami i alergenami, a poza tym sprawia, że pościel wygląda estetycznie i po prostu przyjemniej się pod nią śpi. Pościel we wzorki najlepiej prasować na lewej stronie.
Pościel powinno się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (bieliźniarce, szafie), wyprasowaną i starannie złożoną, najlepiej w towarzystwie woreczka z lawendą. Zapach odstrasza mole i dość długo się utrzymuje, zapewniając relaksujący sen.
A jaką pościel wybrać? Taką, która wam się podoba. W dzisiejszych czasach to doskonała przesłanka do praktycznych zakupów, które jednocześnie poprawiają nastrój. Przy okazji można wesprzeć kilka polskich firm.
Pościel Mumla
Mumla
Karolina, Asia, Ania i Magda. Stworzyły Mumlę, podchodząc do tematu pościeli z entuzjazmem i swobodą, z poczuciem radości z przebywania z bliskimi w ładnym otoczeniu. Precyzyjnie, z dbałością o dobór materiału (wysokogatunkowa bawełna). Nie ma w kolekcji Mumli masowych wzorów, choć łatwo dobrać pościel zgodną ze swoimi upodobaniami. W sklepie Mumli pościel pogrupowano według linii: basic, czarno-białej, minimalistycznej, abstrakcyjnej, w motywy zwierzęce czy roślinne. Jest też „klasyka gatunku”, są pościele dla dzieci i te z linii ekskluzywnych. Do tego świece, poduszki, koce, ręczniki… Większość zachwycająca! I te kolory….
Pościel White pocket
White pocket
„Uwielbiam rzeczy zaskakujące, kolorowe i jedyne w swoim rodzaju. Szukając pościeli dla siebie, odkryłam, że wzornictwo jest bardzo powtarzalne i nie mogę znaleźć niczego wyjątkowego. Tak powstało White pocket, w którym tworzymy produkty, dzięki którym możesz zmienić swoją domową przestrzeń i wyrazić siebie” – pisze o swojej marce Roma Kowalska.
White pocket ujęło nas redakcyjnie wzorami, które powstają we współpracy z ilustratorami i grafikami. Każdy z nich jest najpierw ręcznie malowany na papierze, następnie przenoszony do komputera i na koniec drukowany na materiale. Świetnie, że marka szyje z tkanin i dzianin posiadających certyfikat Oeko-tex (znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych) i współpracuje z lokalnymi szwalniami i zakładami krawieckimi. A najpiękniejsza w White pocket jest chęć i umiejętność dzielenia się. 1% ze sprzedaży każdego produktu przekazują na konto Stowarzyszenia „Piękne Anioły”, które remontuje pokoje dzieciom z rodzin najuboższych.
Pościel Poel
POEL
„Tworzę pościel. Ręcznie malowaną, miękką i trwałą. Nietuzinkową, ale prostą. Taką, w której naprawdę dobrze się śpi. Pościel nie wydaje się rzeczą skomplikowaną, ale jej produkcja w Polsce to ogromne wyzwanie. Przez rok szukałam idealnych tkanin, szwalni i farbiarni. Setki rozmów, dziesiątki prób i tony pokładów cierpliwości sprawiły, że się udało. Wypracowałam produkt, z którego mogę być dumna – w 100% polski, stworzony w dobrych warunkach, z miłością i dbałością o najmniejszy detal” – pisze o swojej marce Marta Sobczak, właścicielka Poel.
Jej pościel wyróżnia się nie tylko jakością i autorskimi wzorami, ale również przejrzystością cen i dokładnymi opisami produktu (m.in.: tkanina, nadruk, zapięcie i krój, bezpieczeństwo, produkcja, pudełko…). W Poel kupuje się świadomie, a przy okazji wspiera inicjatywy społeczne. Co najmniej 1% ze sprzedaży produktów jest przekazywany fundacji Słonie na Balkonie, pomagającej dzieciom cierpiącym na depresję.