Oparzenia słoneczne skutecznie mogą zepsuć wakacje i wypoczynek. Aby do nich nie dopuścić, konieczne jest unikanie słońca w godzinach południowych, a także używanie kremów z wysokim filtrem.
Oparzenia słoneczne – pierwsze objawy
Co zrobić, gdy dojdzie do oparzenia słonecznego? Przede wszystkim nie bagatelizować problemu. Gdy zauważymy pierwsze objawy poparzenia, do którego zaliczyć możemy bardzo duże zaczerwienienie skóry, warto sięgnąć po kosmetyki po opalaniu, które pozwolą złagodzić ból i pieczenie. Do takich preparatów można zaliczyć:
- żele łagodzące po opalaniu,
- balsam łagodzący po opalaniu,
- pianki kojące po opalaniu,
- nawilżające mleczka,
- kremy łagodzące po opalaniu.
Te wszystkie preparaty stworzone zostały z myślą o sytuacjach, w których skóra, która narażona była wcześniej na wpływ promieni słonecznych potrzebować będzie ukojenia i najwyższej pielęgnacji. Jeśli nie mamy pod ręką takich preparatów, możemy sięgnąć po domowe produkty, które będą ratunkiem w awaryjnych sytuacjach.
Domowe produkty uśmierzające ból i pielęgnujące poparzoną skórę
Nie zawsze po opalaniu mamy przygotowane kosmetyki, które pozwolą na kompleksową pielęgnację poparzonej skóry. Jeśli akurat w naszej kosmetyczce nie ma stosownego żelu lub pianki, to oparzenia słoneczne możemy spróbować złagodzić przy pomocy jogurtu, kefiru lub śmietany. Ważne, aby produkty te były dobrze schłodzone. Na skórę twarzy można położyć również plasterki ogórka, które będą miały działanie odświeżające i nawilżające. Oczywiście domowe sposoby nie są idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach i mogą jedynie chwilowo pomóc w uśmierzeniu bólu.
Oparzenia słoneczne – jak postępować?
Oparzenia słoneczne mogą być bardzo bolesne, dlatego ważne jest natychmiastowe działanie. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie rany. Poparzona skórę należy delikatnie przemyć chłodną wodą z mydłem i nałożyć na nią chłodny kompres, który złagodzi skutki poparzenia. Oprócz kompresów ważne jest również wysokie nawodnienie organizmu i spożywanie jak największej ilości wody. Jeśli na skórze występują pęcherza, to pod żadnym pozorem nie powinno się ich samodzielnie przebijać. Powinny zniknąć w ciągu około 2 tygodni i nie pozostawią po sobie blizn. Mimo wszystko oparzenie II stopnia, o którym świadczą pojawiające się pęcherze, powinno być skonsultowane z lekarzem, który może przedstawić skuteczny plan postępowania.
Zbyt duża ekspozycja na słonce może być bardzo niebezpieczna szczególnie dla osób o jasnej karnacji. W ich przypadku wystarczy tylko kilkanaście minut, żeby doszło do poważnych poparzeń, które mocno wpłyną na samopoczucie. Jeśli jednak mimo wszystko pojawią się oparzenia słoneczne, to warto sięgnąć po kosmetyki po opalaniu, które złagodzą nieprzyjemne objawy.