Seksuologowie przyjęli, iż wszyscy mężczyźni po orgazmie wchodzą w okres refrakcji – fazę niewrażliwości na bodźce. Okazuje się, że to nie do końca prawda.

Tekst: Sylwia Skorstad

Fazę niewrażliwości na bodźce, jaka następuje u mężczyzn po szczytowaniu, fachowcy określają jako okres refrakcji. Powszechne zakłada się, że trwa ona od kilku minut do nawet kilkunastu godzin. W tym czasie mężczyzna nie jest zdolny do ponownej erekcji, a pieszczoty nie sprawiają mu przyjemności. To założenie przyjęli już w 1960 roku pionierzy badań seksuologicznych, William Masters i Virginia Johnson.

Współczesna nauka poddaje jednak w wątpliwość tę tezę.

Doświadczania mężczyzn

Mężczyźni raportują seksuologom, że ich doświadczenia w zakresie fazy niewrażliwości są bardzo różnorodne. Niektórzy panowie deklarują, iż nie w ogóle nie doświadczają okresu refrakcji, a ich jedyny problem w tym zakresie, to znalezienie partnerki, która chciałaby dotrzymać im tempa. Inni twierdzą, że ich okres refrakcji zależy od okoliczności i stopnia pobudzenia – na przykład w sytuacji wyjątkowo ekscytującej (nowa partnerka, nowa pozycja lub fantazja) jest on bardzo krótki, zaś w znanych, mniej pobudzających okolicznościach, wydłuża się do pół godziny-godziny.

Niektórzy mężczyźni raportują, że miewają kłopoty z dojściem do orgazmu, ale kiedy już do niego dojdzie, potem mogą szczytować wielokrotnie. W gabinetach seksuologów słyszy się też historie o tym, iż wielokrotne szczytowanie to dla mężczyzn nic trudnego, wszystko zależy tylko od tego, ile partnerka ma czasu i ochoty.

Zapytaj go

Oczywiście to, co publicznie deklarujemy, nie zawsze odpowiada prawdzie, szczególnie jeśli chodzi o zasób portfela, upodobania polityczne i seks właśnie. Współcześni seksuologowie apelują jednak, aby na nowo wziąć pod lupę męską fazę niewrażliwości na bodźce, i to zarówno w laboratoriach, jak i domowym zaciszu.

Czy na pewno wiesz, jak rzecz się ma z twoim partnerem? Może z góry przyjęłaś, że dobrze znasz odpowiedź na pytanie, jak długiej przerwy on potrzebuje po szczytowaniu? Zapytaj go!

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.