Jakie ograniczenia w mobilności powoduje stan epidemii, w którym się obecnie znajdujemy? Jest ich coraz więcej, ale mają działać na naszą korzyść.
Tekst: Joanna Zaguła
Po dzisiejszej konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia wiemy już, że obostrzenia w poruszaniu się poza domem będą jeszcze ostrzejsze niż dotychczas. Nie jest jednak jeszcze tak, że wszyscy jesteśmy skazani na domową kwarantannę. Jakie są obecnie ograniczenia w mobilności – co nam wolno, a czego nie?
Po pierwsze – wychodzimy z domu tylko w razie konieczności. Na przykład po zakupy spożywcze, by wyprowadzić psa lub w celu pomocy osobie potrzebującej. Nie spotykamy się w grupach na zewnątrz, nie uprawiamy sportu na świeżym powietrzu, możemy sobie jednie pozwolić n krótkie spacery we dwójkę albo z rodziną. Oczywiście po każdym takim wyjściu dokładnie myjemy ręce. Gdy zaś podczas przebywania w przestrzeni publicznej stykamy się z innymi ludźmi, zachowujemy bezpieczny dystans 1-1,5 metra. W miarę możliwości unikamy także transportu zbiorowego, a jeśli już musimy z niego korzystać, to wciąż staramy się zachować dystans od innych pasażerów.
Przemieszczanie się po kraju powinno odbywać się tylko w przypadkach absolutnie koniecznych. Choćby po to, by pomóc osamotnionej starszej osobie z rodziny. Zaleca się jednak rezygnację z podróży rekreacyjnych. Zdecydowanie zaś niemożliwe są podróże zagraniczne.
Zawieszone zostały wszelkie loty pasażerskie z i do Polski oraz międzynarodowe połączenia kolejowe. Na teren kraju nie będą wpuszczani cudzoziemcy z wątkiem małżonków i dzieci obywateli polskich, osób posiadających Kartę Polaka, prawo czasowego lub stałego pobytu na terenie Polski albo pozwolenie na pracę na jej obszarze. Ale nie martwcie się – Polacy mogą wrócić z zagranicy na różne sposoby.
Możliwy jest wjazd do kraju własnym samochodem, busem lub autokarem. Jeśli to niemożliwe, pozostaje jeszcze opcja lotnicza. LOT organizuje specjalne loty czarterowe dla uprawionych do powrotu na teren Polski. Bilety można kupić na stronie linii lotniczych. Jeśli jednak wy lub ktoś z waszych bliskich znalazł się w miejscu, z którego LOT nie lata, może zgłosić zapotrzebowanie na stworzenie takiego połączenia na tej stronie. Więcej informacji otrzymacie pod numerem infolinii MSZ: +48 22 523 8880. Dane dotyczące zachorowań na świecie oraz procedur w podróży znajdują się zaś na stronach Sanepidu.
Wróciliśmy – i co dalej? Po przekroczeniu granicy każdy zostanie przebadany i zarejestrowany. Następnie niestety takie osoby czeka obowiązkowa domowa kwarantanna. Nie obowiązuje ona jedynie osób wymienionych na rządowych stronach: osób, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie, cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie, zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki
Podczas takiej kwarantanny nie wolno wyjść z domu nawet z psem, po zakupy czy do lekarza. W takich czynnościach musi pomóc nam ktoś bliski lub sąsiad. Osoby objęte ubezpieczaniem chorobowym za ten okres otrzymają wynagrodzenie za czas choroby bądź zasiłek chorobowy.
Więcej o nowych zasadach codziennego funkcjonowania przeczytacie na stronach rządowych.