Mało znane, fascynujące fakty z życia sławnych Polek, których biografie mogłyby posłużyć za scenariusze filmowe.
Tekst: Sylwia Skorstad
Dyplomatki, skandalistki, uczone, artystki, uwodzicielki i biznesmenki, które wpłynęły na losy świata. Każda w inny sposób i w innym stylu. Każda z talentem i umiejętnością pokonywania przeciwności. Ich barwne biografie to gotowe scenariusze filmowe czekające na godną realizację. Andrzej i Irena Fedorowiczowie prezentują dziesięć opowieści, które choć zdają się rodem z bajek, wydarzyły się naprawdę.
Znane, ale nie do końca
Zbiór „Wybranki fortuny” prezentuje losy Marii Walewskiej, Marii Skłodowskiej-Curie, Heleny Modrzejewskiej, Hanki Ordonówny, Heleny Rubinstein, Marii Leszczyńskiej, Zofii Potockiej, Idy Haendel, Misi Sert oraz Tamary Łempickiej. Opowiada zarówno o znanych elementach biografii sławnych Polek, jak i tych, o których nikt nie wspominał na lekcjach historii. Autorom udało się stworzyć tak przekonującą narrację, że mamy wrażenie, iż dane jest nam poznać te kobiety bliżej, niemal zajrzeć im w duszę. Choć nie każda zostawiła po sobie pamiętniki, Fedorowiczowie starają się odtworzyć ich emocjonalność, umysłowość i duchowość. Wypełniają luki pomiędzy faktami z finezją oraz wykraczającą poza kronikarskość pasją.
Czytając opracowanie Fedorowiczów zaczynamy żałować, że takiej historii nie uczono nas w szkole. Jak to możliwe, że przez wiele lat edukacji przegapiliśmy tak pasjonujące szczegóły? Tym bardziej, że wiele z tych historii ma nie tylko edukacyjny, ale i inspirujący charakter. Upór Marii Skłodowskiej-Curie, talenty dyplomatyczne Misi Sert, zmysł biznesowy Heleny Rubinstein czy niezwykłe zdolności Heleny Modrzejewskiej wciąż mogą być przykładem dla młodych kobiet.
Kobieca historia
Przez wiele wieków historię opowiadano wyłącznie z perspektywy mężczyzn. Ta widziana przez pryzmat losów kobiet, jest nie mniej fascynująca. Mniej w niej dat i wielkiej polityki, za to więcej relacji o pasjonujących szczegółach kulisów życia społecznego, artystycznego i politycznego. Dowiadujemy się z niej na przykład, że prawdopodobnie nie byłoby Nagrody Nobla dla Marii Curie-Skłodowskiej, gdyby nie sekretny pakt dwóch sióstr, a Maria Walewska początkowo poświęcała się dla dobra ojczyzny, zgadzając się na spotkania z Napoleonem, zaś Maria Leszczyńska nie zostałaby żoną najpotężniejszego w swoich czasach władcy w Europie, gdyby nie intryga kochanki pewnego szlachcica. To historia, w której można się zaczytać.
„Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat”, Andrzej Fedorowicz i Irena Fedorowicz Wydawnictwo Prószyński i S-ka