Łazienka to najbardziej specyficzne pomieszczenie w domu. Panuje w niej duża wilgotność, najczęściej brak w niej dostępu światła słonecznego, a temperatura jest najwyższa spośród wszystkich miejsc w domu. Czego nie powinniśmy trzymać w tych warunkach?
- Kolorowe kosmetyki
Choć wiele kobiet marzy o swojej własnej, wyśnionej toaletce, przy której każdego dnia wykonywałyby makijaż ulubionymi kosmetykami, w rzeczywistości właśnie w łazience malujemy się najczęściej. Tam też, w szufladach, kosmetyczkach lub na półkach, przechowujemy swoje kosmetyki. Czy to jest dobre rozwiązanie?
Niestety pod wpływem wilgoci niektóre miękkie kosmetyki mogą ulec zniszczeniu lub rozwarstwieniu. Z pewnością niejedna z pań cierpiała, gdy jej ulubiona szminka zmiękła i nie trzymała się na ustach już tak dobrze. Podobnie do wilgotnego środowiska, także i bliskie sąsiedztwo źródła ciepła szkodzi wielu kosmetykom.
Stawiając je w pobliżu kaloryfera, spowodujemy, że ucierpią nasze tusze do rzęs, korektory w płynie i inne niezbędne kosmetyki. Warto zadbać o kosmetyki i wydawane pieniądze, a w konsekwencji przeznaczyć szufladę w komodzie czy miejsce w sypialni na przechowywanie makijażowej kolekcji. Ta sama zasada dotyczy pędzli.
- Akcesoria do higieny
Niezwykle istotną kwestią jest stałe utrzymywanie porządku w łazience. Unoszący się kurz może osiadać na szczoteczkach do zębów, szczoteczkach i urządzeniach do oczyszczania twarzy czy pędzlach do makijażu. Aby nieco zminimalizować przestrzeń, w której gromadzi się kurz w naszej łazience, można zainteresować się właściwym zagospodarowaniem przestrzeni, np. tej wokół wanny.
Warto zdecydować się np. na obudowę wanny narożnej. Taka wanna z obudową, oprócz funkcji estetycznej, zapobiega przedostawaniu się pod sprzęt wszelkiego brudu, a dodatkowo wpłynie na korzyść efektu wizualnego. Przykład? Obudowa wanny KOŁO jest takim produktem, łatwym w montażu i demontażu. Ilość dostępnych opcji pozwala na dopasowanie do każdego rodzaju, rozmiaru i formy wanny z obudową.
- Biżuteria
Obudowa do wanny nie jest jedyną ważną rzeczą. Kobiety, prócz nawyku trzymania w łazience swoich kosmetyków kolorowych, mają również w zwyczaju przechowywać w niej biżuterię. To dość wygodne rozwiązanie – przygotowując się na kolejny dzień nauki/pracy/podbijania świata, układając włosy przed łazienkowym lustrem, od razu mogą dobrać pasująca biżuterię. Kolczyki, łańcuszki, zegarek – to niemal zestaw obowiązkowy każdej kobiety.
Trzymając go w łazience, narażamy metalowe elementy kolczyków czy zapięć bransoletek na to, że ulegną rdzewieniu, przez co cała biżuteria będzie musiała zostać wyrzucona. Także prawdziwe srebro, z którego z pewnością każda z kobiet ma wykonane np. kolczyki, może ulec poszarzeniu i zaciemnieniu. Wilgotne środowisko nie służy żadnej biżuterii, warto przechowywać ją w zamkniętym pudełku lub szkatułce z dala od wilgoci i stałego dostępu światła.
- Leki
Warto zwrócić uwagę na to, by domowa apteczka miała swoje miejsce w innym pomieszczeniu niż łazienka. Choć statystyki mówią, że w polskich domach to właśnie to wilgotne i ciepłe pomieszczenie jest przechowalnią leków, koniecznie trzeba wygospodarować na nie inne miejsce. Wilgoć i wyższa temperatura mogą sprawić, że skuteczność leków będzie obniżona lub zmienione zostaną ich właściwości, a to może prowadzić do wielu poważnych sytuacji.
- Elektronika
Pamiętać należy, iż para wodna niszczy wszelkie elektroniczne urządzenia, więc nawet korzystanie w wannie z telefonu komórkowego, tabletu, czytnika książek lub przechowywanie w tym pomieszczeniu elektronicznej wagi lub sprzętu grającego, może spowodować ich uszkodzenie i zniszczenie. Jak przechowywać bezpiecznie elektronikę?
Rozwiązaniem są szafki i szuflady, zamykane z góry koszyki wiklinowe, plastikowe pudełka i półki z pleksi.