„Dziesięć godzin” Marii Nurowskiej to satyra na współczesną rzeczywistość polityczną z gorzką historią miłosną w tle.
Tekst: Sylwia Skorstad
Sędzi Małgorzacie Poznańskiej-Śliwie zostaje przydzielona sprawa oskarżonego o korupcję polityka, legendy „Solidarności” Józefa Piniora. Kobieta ma zdecydować o jego dalszych losach na podstawie zebranego w pośpiechu, niechlujnego materiału. Odnosi wrażenie, że cała sprawa ma polityczny, pozamerytoryczny charakter i może położyć się cieniem na jej karierze zawodowej. Jakby tego było mało, życie prywatne Małgorzaty odbiega daleko od ideału – jej przewlekle chory mąż staje się coraz bardziej zrzędliwy i wymagający, zaś córka wkracza w trudny wiek. Codzienność nie napawa optymizmem, bo przynosi głównie złe nowiny. Na szczęście na pomoc kobiecie przybywa ekipa z piekła rodem.
Woland kontra PiS
Publikując „Dziesięć godzin” Maria Nurowska bezkompromisowo zaprezentowała swoją opinię o dzisiejszej rzeczywistości politycznej Polski. To powieść zrodzona z frustracji
i niezgody na posunięcia rządzących. Żeby rozprawić się z nielubianymi politykami, pisarka wezwała na pomoc bohaterów „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa – Wolanda i jego czarcią ekipę.
Aby pomóc głównej bohaterce i krajowi w opałach, przybysze z piekła rodem biorą na cel świtę prezesa PiS. Ministrowi środowiska każą rozmawiać ze zrozpaczonym wilkiem, marszałka Sejmu wysyłają na przymusowe, egzotyczne wakacje, ministra obrony ośmieszają i doprowadzają na skraj załamania. Wreszcie dobierają się do samego prezesa.
Najnowsza powieść Nurowskiej nie spodoba się wszystkim czytelnikom. To jedna
z tych książek, która jednych rozbawi, a drugich rozzłości, nikogo nie pozostawiając obojętnym.
Walka Małgorzaty
Kiedy sędzia Małgorzata nie spodziewa się już niczego dobrego od życia, na jej drodze pojawia się mężczyzna, który zmienia wszystko. Czy pod jego wpływem kobieta zacznie walczyć o swoje szczęście? Woland i jego diabelscy przyjaciele mają wszystko na oku, więc czytelnik może się spodziewać niekonwencjonalnych rozwiązań zwyczajnych problemów.
„Dziesięć godzin”, Maria Nurowska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka