W ostatnich latach przestrzenie do relaksu na świeżym powietrzu przeszły prawdziwą metamorfozę – balkony, tarasy i ogrody stały się naszą namiastką wolności. Trend ten nie traci na sile, bo wspomagani ładną pogodą, marzymy o modnie zaaranżowanych „salonach pod chmurką”. O najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni outdoorowych zapytaliśmy architektów i stylistów wnętrz współpracujących z warszawską DOMOTEKĄ.

Wkrótce powitamy lato, a przestrzeń na świeżym powietrzu, niezależnie od tego czy to mały balkon, ogródek w parterowym bloku, czy taras na dachu apartamentowca, staje się czymś więcej niż tylko przedłużeniem domu — to prawdziwe odzwierciedlenie stylu życia, chęci bycia blisko natury i wrażliwości na design.
Z wnętrza do ogrodu
„Meble ogrodowe są często nie do odróżnienia od tych przeznaczonych do domu pod względem wzornictwa i to kierunek, który będzie się utrzymywać” – mówi Marzena Janowska z Garden Space. W ofercie tej firmy znajdziemy nie tylko meble ogrodowe, ale także zewnętrzne telewizory, jacuzzi, grille, parasole, donice i oświetlenie. „Materiały nadal będą odporne na warunki zewnętrzne, ale ich faktura i estetyka coraz bardziej przypominają formą domowe meble” – dodaje.
Kolejnym aspektem tego trendu jest płynne łączenie układu wnętrz z przestrzenią na zewnątrz. Architekt Agnieszka Lesiuk podkreśla, że jest to możliwe dzięki podłodze, rozsuwanym szklanym ścianom i wielofunkcyjnym meblom. „Spójność estetyczna między podłogami wewnątrz i na zewnątrz pełni tu kluczową rolę, tworząc płynne wizualnie przejścia zacierające granice pomiędzy obydwiema przestrzeniami” – dodaje projektantka.

Neutralne i ziemiste kolory
Nie będzie zaskoczeniem, że wiosną i latem ziemiste barwy znów będą dominować w aranżacjach. To odcienie, które zdobyły już popularność we wnętrzach, ale w otoczeniu natury wydają się być jeszcze bardziej na miejscu. „W 2025 roku przestrzenie outdoorowe będą wypełnione neutralnymi kolorami, takimi jak ciepłe taupe, terakota i oliwkowa zieleń, uzupełnionymi o głębokie, ziemiste akcenty – zieleń lasu, grafit czy kolor rdzawego metalu” – mówi architektka Aleksandra Niedużak z SAAN Architekci. Nie oznacza to jednak, że ogrody będą wyglądały monotonnie. Jest w nich również miejsce na bardziej wyraziste barwy – neutralne tło wręcz podkreśla jeszcze bardziej ich siłę. „Zobaczymy też odważne kolorystyczne akcenty, które dodadzą przestrzeni energii i luzu” – dodaje.
„W Miloo Home wierzymy, że ogród to coś więcej niż tylko przestrzeń na zewnątrz – to miejsce spotkań, odpoczynku i codziennego piękna. Dlatego nasza kolekcja ogrodowa na sezon 2025 opiera się na neutralnych, kojących barwach, które harmonizują z naturą i architekturą. Zestaw Balear, z elegancką, grafitową bazą i jasnymi siedziskami, idealnie wpisuje się w ten trend – tworzy efekt nowoczesnego minimalizmu z nutą śródziemnomorskiego luzu. Z kolei Maje Sand to kwintesencja subtelnego luksusu – miękkie, piaskowe odcienie i lekkie formy wprowadzają do ogrodu przyjemną lekkość i spokój” – mówi Edyta Liberacka, product managerka Miloo Home. „Te kolory nie tylko świetnie wyglądają w otoczeniu zieleni, ale też są ponadczasowe – dlatego z łatwością dopasujesz do nich dodatki i zaaranżujesz ogród w swoim stylu” – dodaje.
Zewnętrzne kuchnie
W 2025 roku nie zadowolimy się już prostym zestawem do grillowania. Z odpowiednim budżetem inwestujemy w swoje przestrzenie zewnętrzne jak nigdy dotąd. Dzisiejsze kuchnie ogrodowe przekształcają się w pełnoprawne miejsca do spędzania wolnego czasu. Wbudowane grille, zlewy, lodówki, przestronne blaty, a nawet chłodziarki do wina i zmywarki – wszystko to pod eleganckimi pergolami lub w cieniu bujnej zieleni. Chcemy mieć możliwość organizowania zarówno kolacji rodzinnych, jak i dużych przyjęć w ogrodzie, bez konieczności ciągłego biegania do domu. Naturalny kamień, stal nierdzewna czy odporne na warunki atmosferyczne drewno to materiały, które najczęściej spotykamy w ogrodowych kuchniach.

Materiałowy miks
Zamiast wyłącznie drewna teakowego, łączymy pod gołym niebem znacznie szerszą gamę materiałów. W dużej mierze jest to zasługa nowych technologii, które pozwalają bezpiecznie stosować rozmaite wykończenia i tkaniny na zewnątrz. Wybór materiałów koncentruje się obecnie na strukturze i zrównoważonym rozwoju. Na pierwszy plan wysuną się surowy kamień, drewno z odzysku czy wykończenia z lin i sznurków. Renesans przeżywa też poczciwa wiklina, rattan i obłe linie stołów, sof oraz foteli.
Zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój wpływa na to, jak podchodzimy do aranżacji przestrzeni ogrodowych. Dawniej meble na tarasy bywały często słabej jakości i wytrzymywały zaledwie jeden sezon. Witając wiosnę i lato, coraz więcej osób inwestuje w solidne wyposażenie wysokiej jakości. Coraz częściej wybieramy meble, które posłużą nam przez lata. Zaczynamy rozumieć, że to odpowiedzialne z punktu widzenia ochrony środowiska.