Czy kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze niż syntetyczne? Ta kwestia stała się źródłem wielu mitów kosmetycznych. Jednak eksperci odpowiadają jasno – nie. Bezpieczeństwo i skuteczność substancji chemicznych nie zależy od ich pochodzenia. Zarówno wśród naturalnych, jak i syntetycznych substancji można znaleźć te toksyczne, jak i te bezpieczne. Ważne jest natomiast określenie dawki, czyli stopnia i sposobu kontaktu z daną substancją.

kosmetyki naturalne Nuuni

To nie pochodzenie substancji chemicznej, a jej budowa chemiczna decyduje o bezpieczeństwie i skuteczności. Wpływ na to ma również sposób oddziaływania substancji z różnymi strukturami organizmu, takimi jak skóra czy receptory w i na powierzchni komórek.

Dla przykładu, czy naturalny kwas hialuronowy jest skuteczniejszy i lepszy od jego syntetycznego odpowiednika? Nie, obie formy zawierają tę samą substancję o takim samym działaniu. Oczywiście, gdy naturalny kwas hialuronowy występuje w towarzystwie innych substancji, może być lepiej lub gorzej wchłaniany. Niemniej jednak, sam mechanizm i siła działania substancji są takie same.

Zarówno wśród substancji naturalnych, jak i syntetycznych możemy znaleźć zarówno substancje bezpieczne i niebezpieczne. Jak przypomina Paracelsus, ojciec toksykologii: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę.” Oznacza to, że bezpieczeństwo substancji zależy od dawki i sposobu jej kontaktu z organizmem, takich jak smarowanie, wdychanie, spłukiwanie itp. W toksykologii stopień kontaktu z substancją określa się jako narażenie.

Substancja może być bardzo niebezpieczna, na przykład rakotwórcza, ale jej wpływ na organizm może zależeć od sposobu stosowania i drogi narażenia. Przykładowo, azbest jest szkodliwy, gdy wdychamy jego pyły, ale nie jest szkodliwy w kontakcie ze skórą. Alkohol etylowy ma właściwości reprotoksyczne i jest rakotwórczy, ale tylko przy chronicznym spożywaniu. Z powierzchni skóry szybko odparowuje i nie wykazuje szkodliwego działania.

Wśród substancji naturalnych jest wiele silnie toksycznych i szkodliwych dla zdrowia. Przykładem jest naturalna toksyna botulinowa, która powstaje w zepsutym mięsie i jest jedną z najsilniejszych trucizn. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że już 0,000000001 g tej substancji w przeliczeniu na 1 kg masy ciała może zabić połowę populacji. Jednak toksyna botulinowa jest również wykorzystywana jako składnik preparatów kosmetycznych i medycznych, takich jak botox stosowany w medycynie estetycznej.

W ostatnich latach zwiększyła się świadomość wpływu kosmetyków na naszą skórę i zdrowie, co skłoniło wiele osób do interesowania się składami produktów. W internecie można znaleźć wiele negatywnych opinii na temat składników, takich jak ciekła parafina, silikony, parabeny czy glikol propylenowy. W odpowiedzi na to wiele osób zaczęło sięgać po kosmetyki naturalne, uważając je za bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż te stworzone w laboratorium. Jednak czy faktycznie tak jest?

Kosmetologia rozwija się dynamicznie, podobnie jak medycyna. Naukowcy odkrywają i tworzą coraz to nowsze składniki kosmetyków, a wiele z nich pochodzi z produktów roślinnych, takich jak fitoestrogeny. Wraz z wiekiem spada poziom estrogenów, co skutkuje utratą jędrności i blasku skóry. Fitostrogeny, takie jak resweratrol z czerwonych winogron, pomagają wyrównać koloryt i poprawić jędrność skóry. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie składniki roślinne działają w taki sam sposób. Olej winogronowy nawilża i wygładza skórę, ale nie działa antystarzeniowo tak skutecznie jak chociażby resweratrol.

Warto zdawać sobie sprawę, że tak samo jak w przypadku witaminy C, wiele innych składników kosmetycznych osiąga swoją najskuteczniejszą i najtrwalszą postać poprzez syntezę w laboratorium. Mimo że wiele z tych substancji występuje naturalnie w skórze lub roślinach, to ich zawartość w kosmetykach może być niewystarczająca lub szybko ulegać utlenieniu. Chociaż możemy szukać produktów zawierających naturalne ekstrakty, należy pamiętać, że kosmetyki syntetyczne oferują większą skuteczność i trwałość.

Kosmetyki naturalne – jakie wybrać?

Jak często bywa – należy znaleźć złoty środek. Ciekawą propozycją jest polska marka kosmetyczna NUUNI. 

Produkty marki NUUNI posiadają bardzo ciekawe kompozycje. Już od pierwszego spojrzenia na składy produktów możemy poznać, jakie wartości kieruje marką w procesie tworzenia kosmetyków. Marka oferuje krótkie i zredukowane formuły, bez zbędnych dodatków zapachowych czy barwników, co świadczy o jej minimalizmie. Bez wątpienia stawia na wysokie stężenia kilku kluczowych składników, które są niezbędne dla danego produktu. Nie oferuje również kosmetyków typu „wszystko w jednym”, które bez uzasadnienia w składzie obiecują wiele korzyści dla skóry. Każdy produkt ma jasno określone działanie i skład.

Produkty są naturalne, wegańskie oraz nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego. To gwarantuje bezpieczną i świadomą pielęgnację, która działa skutecznie, ale jednocześnie łagodnie. Warto zauważyć, że marka produkuje swoje kosmetyki bez składników, które podejrzewane są lub udowodniono, że szkodzą skórze, takich jak perfumy, barwniki, alkohole denaturowane i wiele innych. Ich składy jednocześnie nie są w 100% stworzone tylko ze składników pochodzących z natury (wymóg to 95%, aby móc określać produkty jako naturalne). NUUNI stawia sobie za cel jak najwięcej naturalnych składników w składzie kosmetyków, jednak jeśli zauważa, że dany składnik może stanowić ryzyko dla skóry, decyduje się na jego pominięcie. 

Według informacji od NUUNI każdy z ich produktów charakteryzuje się pH pomiędzy 3,5 a 5,5 pH, ponieważ kosmetyki z pH poza tym zakresem zaburzają równowagę mikrobiomu skóry, co jest jednym z najczęstszych czynników powodujących problemy skórne. Marka skupia się na wysokich stężeniach kluczowych składników, które efektywnie i precyzyjnie odpowiadają na potrzeby skóry. Każdy produkt ma swoje jasno określone działanie i skład, który odpowiada deklaracjom producenta.

Wybierając kosmetyki, warto zwrócić uwagę na naturalne produkty, takie jak te oferowane przez NUUNI. Świadoma pielęgnacja skóry z ich wykorzystaniem, oparta na kompleksie prebiotycznym i poszukiwaniu złotego środka pomiędzy składnikami naturalnymi i syntetycznymi, przyczynia się do zdrowia i równowagi skóry. Pamiętajcie, że odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa do zachowania pięknej i zdrowej skóry na długie lata, a składy produktów świadczą bezapelacyjnie o profesjonalnym podejściu do tego problemu.

Kosmetyki marki znajdziecie w oficjalnym sklepie nuuni.pl oraz wybranych, specjalistycznych drogeriach internetowych. Zachęcamy do zapoznania się z marką i śledzenia jej dalszego rozwoju.

 

Materiał partnera 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.