Chcemy zaproponować wam dzisiaj kilka sklepów internetowych, w których znajdziecie ponadczasowy i bardzo użytkowy mebel. Niech nie zrazi was jej rozmiar – konsola jest niewielka i to jej atut.

Tekst: Patrycja Skwierczyńska

Konsola Ragaba

Mały, przyścienny stolik pochodzący z epoki baroku i rokoka. Pojawił się za panowania Ludwika XV, w XVIII wieku, a rozpowszechnił w wieku XIX. Prawdopodobnie pojawił się na salonach równolegle we Francji i Włoszech. Kiedyś bez nóg, przytwierdzany do ściany, umieszczany pod lustrem, pomiędzy oknami, o bardzo płytkich, półkolistych marmurowych lub drewnianych blatach, które wsparte były na jednej lub dwóch rzeźbionych nogach. Stawiano na nim świeżo ścięte kwiaty w eleganckich wazonach, zegary i porcelanowe figurki. Mebel ten był ozdobą salonu i korytarza. Tutaj ciekawostka! Termin „konsola” został zapożyczony z elementu architektonicznego, który jest wspornikiem podbierającym rzeźbę czy balkon. Wykonuje się go z kamienia, cegły lub drewna. Na pewno wszyscy wiecie, o co chodzi. Pod koniec XVII wieku i przez kolejne stulecia konsola była już obowiązkowym meblem w pałacach. Z czasem stolik stawał się coraz bardziej samodzielny, by w końcu oderwać się od ściany i stanąć na własnych nogach. Kształt blatu został zachowany do dziś i jest dominującym elementem mebla. Współczesne konsole spełniają podobną rolę do tej z czasów dynastii Burbonów. Umieszczamy na niej ozdoby, kwiaty, perfumy i książki. Jest niepozorna, ale może stać się bohaterem aranżacji, będąc naturalnym uzupełnieniem lustra, a ustawiana w obszernym holu na wprost wejścia czy w sypialni tworzy środek symetrycznej kompozycji.

Oczywiście, konsole możemy znaleźć teraz w niejednym sklepie meblarskim, gdzie wykonane są z nowoczesnych materiałów, które zapewniają im długą żywotność. My proponujemy najpierw zajrzeć do starych piwnic naszych dziadków, poszperać na pchlich targach i aukcjach internetowych. Istnieje też sporo sklepów, gdzie sprzedawcy znajdą niepowtarzalny stolik właśnie dla nas. Jeżeli uda wam się kupić konsolę w kiepskim stanie, nie bójcie się jej odrestaurować. Wystarczy papier ścierny, farba i nowe gałki by idealnie pasowała do wystroju wnętrza.

Jak zaaranżować konsolę w domu? Stolik ten świetnie czuje się w bliskości z kanapą, możemy wtedy postawić na nim lampkę, świeczkę i ulubione książki, by stworzyć miły kącik do odpoczynku. Popularnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie konsoli jako szafki pod telewizor – dzięki niej ukryjemy wszystkie wystające z elektroniki kable! Nie martwcie się – też nie mam telewizora, ale szafka idealnie wpasuje się pod wiszące na ścianie grafiki i zdjęcia. W sypialni, dodając do konsoli lustro możemy stworzyć subtelną toaletkę, a w łazience sprawdzi się jako miejsce przechowywania kremów, papieru i ręczników. Tak naprawdę zastosowanie konsoli w domu ogranicza tylko nasza wyobraźnia, a jej przyszłość wydaje się być niezagrożona.

Yestersen 

Największa w Polsce platforma, na której możecie kupić starannie wyselekcjonowane i odrestaurowane meble vintage z lat 60., 70., 80.i 90. Od ponadczasowych obiektów z minionych epok po najlepsze współczesne projekty mebli, oświetlenia i dodatków. Sofa z kolorowych lat 70. lub oryginalny plakat Rosemary’s Baby? JEST!

Skandynawska konsola z lat 60., Garage Garage

Garage Garage 

Pracownia artystyczna, która zajmuje się renowacją i sprzedażą oryginalnego wzornictwa z lat 1900-1990, z naciskiem na klasyki epoki mid-century. Tworzone są tutaj również autorskie projekty z recyklingowych materiałów. To miłe widzieć, że nasz mebel mógłby nigdy nie powstać gdyby nie Garage Garage.

Konsola Ragaba

Ragaba 

Firma od 12 lat zajmuje się produkcją komponentów drewnianych, więc można powiedzieć, że drewno to ich konik. W pewnym momencie – podczas nadprodukcji nóg stołowych – powstało dużo odpadów, którymi żal było palić w piecu czy wyrzucić. Założycielka postanowiła więc zacząć rzeźbić. Zaczęło się od zabawek a skończyło na meblach. Możemy wybrać kolor, rodzaj drewna i styl cięcia – mebel idealny gwarantowany!

Wyrobki 

Od 2010 roku Wyrobki tworzą odważne i kolorowe metamorfozy mebli z PRL-u. Redesign do każdego rodzaju wnętrza to ich domena. Znajdziemy tutaj również klasyki wzornictwa z lat 50. i 60. sprowadzane z Czech, a właściciele od kilku lat zajmują się intensywną renowacją tych czechosłowackich mebli. W sklepie wypatrzymy projekty Miroslava Navratila, Frantiska Jiraka, Jindricha Halabalę, czy Antonina Sumana a ich meble wyjeżdżają do mieszkań z całej Europy.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.