Kalkulator BMI, czyli Body Mass Index, znany jest już od wielu lat. Stosuje się go w celu uzyskania informacji, czy waga ciała jest prawidłowa. Co bardzo ważne – można go zastosować nie wychodząc z domu, bez wstawania z fotela.
Nazwa Body Mass Index pochodzi z lat 70-tych i została wypromowana przez naukowca Ancel’a Keys’a. Prowadził badania na kilku tysiącach mężczyzn, by dowiedzieć się, jaki związek ma ze sobą masa ciała i wzrost. Jedną z zastosowanych metod była ta wymyślona przez Belga Adolphe Queteleta, która nota bene okazała się najskuteczniejszą. Mówiła ona, że waga człowieka rośnie proporcjonalnie do kwadratu wzrostu. Do tej pory nazywano ją po prostu wskaźnikiem Queteleta. Keys przemianował ją na BMI.
Jak działa kalkulator BMI
Kalkulator BMI bierze pod uwagę dwie wartości – wagę i wzrost. W efekcie przeprowadzonego automatycznie działania kalkulator daje nam wynik, na podstawie działania ilorazu wagi (podanej w kilogramach) i wzrostu (w metrach) podniesionego do kwadratu. Należy go sprawdzić w zamieszczonych (zazwyczaj pod kalkulatorem) tabelkach. Dostępne są dwie klasyfikacje – podstawowa oraz rozszerzona. Pierwsza zawiera podział tylko na niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę i otyłość. Druga posiada więcej kategorii, a mianowicie osiem typów, które są rozszerzeniem opcji podstawowych. Będą tu: wychudzenie, niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga, otyłość I stopnia, otyłość II stopnia oraz otyłość III stopnia. Korzystając z kalkulatora BMI warto sprawdzać wynik właśnie w tej drugiej klasyfikacji. Da nam to bardziej wartościowy wynik.
Kalkulator BMI – dla kogo?
Narzędzie to jest dedykowane osobom dorosłym. Z tej samej aplikacji mogą korzystać mężczyźni oraz kobiety. Kalkulator BMI nie będzie natomiast odpowiedni dla dzieci i młodzieży. Dla nich zostały stworzone siatki centylowe. Z takiej możliwości obliczenia prawidłowej wagi nie mogą skorzystać również kobiety będące w ciąży. Dla nich również są osobne przeliczniki.
Wady kalkulatora BMI
Niestety, ten przelicznik nie jest idealny. Główną jego wadą jest fakt, że nie rozróżnia płci przy określaniu wyniku. Tymczasem kobiety mają tendencję do większego gromadzenia tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, co nie zostanie ujęte w kalkulatorze. Wskaźnik nie bierze także pod uwagę wieku danej osoby. Jest to bardzo istotny zarzut, ponieważ wraz z wiekiem zmianie ulegają proporcje masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej.
Zalety BMI
Niewątpliwie jednak kalkulator BMI jest bardzo przydatnym rozwiązaniem. Pozwala on bowiem przynajmniej szacunkowo sprawdzić prawidłowość posiadanej przez nas wagi w stosunku do wzrostu. Każdy wynik odbiegający od normy powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Będzie on bowiem alarmował nas o tym, że waga zmierza w złym kierunku. Szybko wychwycone zmiany dają możliwość łatwego doprowadzenia wagi do normy. Co najważniejsze, narzędzie to jest dostępne dla każdego, bez wychodzenia z domu. Na dodatek jest bardzo proste w obsłudze, a podanie dwóch wartości potrzebnych do wyliczenia nie będzie nikomu sprawiało problemu.
Kalkulator BMI – rozszerzone opcje
Co ciekawe, istnieją również bardziej dopracowane przeliczniki, na które warto zwrócić uwagę. Pozwalają one na ustalenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Takie narzędzie znajdziemy na stronie https://bedietcatering.pl/kalkulator-bmi/, gdzie branych jest pod uwagę znacznie więcej wartości. Mowa tu standardowo o wadze, wzroście, a także dodatkowo wieku, płci, jak również częstotliwości uprawiania sportu. Ta ostatnia opcja jest niezwykle istotna, zwłaszcza gdy potrzebujemy takich wyników w celu ustalenia planu diety. Wiadomo bowiem, że podczas wysiłku fizycznego znacznie zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne. Właśnie dlatego z tego typu urządzeń powinno się korzystać, gdy wynik ma na celu pomoc w stworzeniu planu diety połączonej z treningiem.
Jak widać, kalkulator BMI to bardzo przydatne urządzenie, które jest łatwo dostępne. Pozwala ono uzyskać podstawowe informacje na temat swojej sylwetki. Niestety nie jest idealne i często trzeba się posiłkować również innymi aplikacjami.